Image
14 Eylül 2017, Perşembe

Yenilenebilir Enerji - Breezergy Mikro Rüzgar Türbini

Aydınlatma, iletişim, sağlık ve çok daha fazlası için enerjinin her yere ihtiyacı var. Ancak, enerji üretimindeki eksiklikler ve zorluklar gelişmekte olan ülkeler için büyük bir tehlike arz ediyor. Güneş ve rüzgâr çözümleri yaygın olarak bulunuyor ve güneş enerjisi panelleri de piyasada belirli bir yere sahip fakat rüzgâr türbinleri çok daha az bulunuyor. Son teknoloji ürünü olan plastik türbinlerin çok güvenilir olmadıkları ve kırılgan oldukları kanıtlandı. Breezergy, ağaca, kuleye ve binaya sahip neredeyse her yere kurulabiliyor ve böylelikle kendi enerjilerini üretebiliyorlar. SkyWind NG serisi türbinler çoktan Afrika’nın ilk evlerine güç katmaya başladı.

Breezergy çok etkili bir mikro rüzgâr türbini, bu türbin küçük evlerin ihtiyacı olan enerjiyi rahatlıkla karşılayabiliyor. Normalde kullanılan türbinler pahalı, karmaşık ve kurulumu için ağır metallere ihtiyaç duyuluyor. Büyük, ağır türbinlerin aksine Breezergy iki parçadan oluşuyor bunlar; kuyruklu bir jeneratör ve merkezlenmiş metal bıçaklar. Ağırlığı sadece 30kg, çok rahatlıkla uygun olan her deliğe yerleştirilebilir ve enerji ızgaralarına ihtiyaç duymadan uzak yerlerde kullanılabilir. Metal pervanesi etkili ve aynı zamanda sağlam ve kumlu, sıcak ve tuzlu ortamlarda zarar görmez. Kurulumu kolay, birkaç vida ile uygun yere monte edilebilir. Breezergy’den elde edilen 1kW enerji araba bataryasını şarj edebilir ya da suyu ısıtıp herhangi bir gelişmiş ülkedeki normal bir ev halkının günlük ihtiyacını karşılayabilir.

İlk dayanıklı ve hafif rüzgâr türbinini SkyWind tasarlamıştır. Patenti alınmış olan pervanenin kurulumu rahat ve aynı zamanda çok kuvvetli. Bataryaları sadece basit türbin kullanarak rüzgâr ile şarj etmek, bir gecede ve kötü hava koşullarında ihtiyaç duyulandan çok enerji üretimi sağlar. Bu türbin, herhangi bir güneş enerjisi tesisi için bir ekstra katkı görevi görebilir. Bir kere kurulduktan sonra temiz enerji yıllar boyunca yakıtsız, emisyonsuz ve daha fazla maliyeti olmadan üretilir. Ağaca, binaya veya kuleye sahip olan herkes elektrik üretimi için böyle bir türbin üretebilir. İdeal koşullar arasında kıyı alanları veya düz alanlar da bulunuyor.

SkyWind şirketi türbinleri Almanya’da üretiyor ve seçilen anlaşma sağlanmış olan şirketlere sevkiyatı organize ediyor. Üretildikten sonra türbinler konteynerlara yerleştiriliyor ve iş ortakları bulunan ve uygulaması gerçekleştirilecek olan ülkelere sevkiyatı gerçekleştiriliyor ve iş ortakları olan şirketler de ülke içindeki satışı yönetiyorlar. Aynı zamanda türbinlerin nasıl kullanılacağı ve ilerleyen yıllarda bağımsız enerji sistemlerinin nasıl kurulabileceği ile ilgili eğitimler verilmektedir. Böylelikle türbinler, kullanılacak ülkelerdeki anlaşmalı yerel şirketler için kar sağlayacaktır. SkyWind, yerel bir şirket ile birlikte çalışıyor. Kendilerini geliştirebilmek için risk alabilecek sermaye ortakları veya başka ülkelerde uygulamasının sağlanabilmesi için o ülkenin temsilcisi olabilecek şirketler arıyorlar. Üretim masrafları 465 Euro olarak belirlendi ve her biri 549 Euro’ya satılıyor.

Detaylı bilgi için: https://www.empowering-people-network.siemens-stiftung.org/en/solutions/projects/breezergy-micro-win…