Image
14 Mayıs 2018, Pazartesi

Görme engelliler için seyehat acentası oluşturma fikri

İstatistiklere göre, günümüz dünyası modern teknolojilerin gelişmesine ve tıbbın ilerlemesine rağmen, zayıf görme yetisine sahip 315 milyondan fazla insana ev sahipliği yapmaktadır ve sayıları her yıl artmaktadır. Görme engelli insanlar dünyayı diğer insanlardan daha az gezmek ve öğrenmek istemiyorlar. Onlar da gezmeye, öğrenmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Görme engelliler için bir seyahat acentesi oluşturma fikri, kendi gözleri de görmeyen İngiliz girişimci Amar Latif’e aittir. Sağlık sorunları nedeniyle, uzun bir süre boyunca genç bir birey olarak, turizme istediği şekilde aktif olarak katılma şansına sahip değildi. Bu durumu gören akrabaları ve arkadaşları onun rüyalarını gerçekleştirmesine yardım etti. Gözleri görmeyen bir yolcunun deneyimini kazanmış olan Amar, kendisi gibi gözleri görmeyen insanların da bu mutluluğu tatmasını istedi.

İlk aşamada, görebilen ve görme engelli müşterileri birleştirerek karma turist gruplarına seyahat organizasyonu yaparak deneyim kazanabilirsiniz. Görme engelliler için işitsel rehberler hazırlayarak onların seyahat deneyimlerini başka bir noktaya taşıyabilirsiniz.

AMAR LATİF KİMDİR?
Amar Latif gözleri görmeyen genç bir girişimci, dünya gezgini ve televizyoncu. Dünyanın kör ve gören gezginleri için tatillerde uzmanlaşmış dünyanın ilk uluslararası hava tur operatörü Traveleyes’i kurdu.
Amar, BBC ve Channel 4 TV ile birçok televizyon programında aktör, sunucu ve yönetmen olarak çalıştı. Bunların arasında: Hızlı, Paralı Yollara Nasıl Uyum Sağlanır… Yaz Tatili, Son Bacak, Sınırların Ötesinde….

Kaynak: https://www.traveleyes-international.com/how-it-works/