Image
28 Ağustos 2019, Çarşamba

Vpn nedir?

VPN, Virtual Private network yani Sanal Özel Ağ demektir. Sizi başka bir IP (Internet Protocol) adresi üzerinden internete daha güvenli ve daha gizli bir şekilde bağlamaya yarayan hizmettir.

VPN nasıl çalışır?

VPN hizmeti aldığınız web sitesi veya şirket sizin internete gönderdiğiniz verileri ve internet üzerinden aldığınız verileri şifreler ve bu şifrelenen veriler 3. şahıslardan uzak tutulur, kimseyle paylaşılmaz. Bu sayede bankacılık işlemlerinden alışverişe kadar internet üzerinden yaptığınız tüm işlemler şifrelenir, saklanır ve kimsenin takip edemeyeceği bir hale getirilmeye çalışılır.

VPN ne için kullanılabilir?

Vpn sayesinde bulunduğunuz ülkede yasaklı veya kısıtlı erişime sahip olan tüm sitelere bir sıkıntı yaşamadan girebilir ve kullanabilirsiniz. Bunu yanı sıra herhangi bir problem yaşamadan dosya indirebilir veya yükleyebilirsiniz. Örneğin ülkemizde birçok torrent sitesinin yasaklı olması sonucunda dosya, oyun, müzik ve film indirmek isteyen kişiler için VPN kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir.

VPN ne kadar güvenlidir?

VPN güvenliği konusunda iki ana madde vardır;

1. VPN sağlayıcısının kullandığı teknoloji ve yazılım

2. VPN sağlayıcısının bulunduğu ülke kanunları ve yasal mevzuatlar. Yani VPN her ne kadar sizin internet üzerindeki hareketlerinizi gizlese de yasal sorumluluk VPN sağlayıcısının bulunduğu ülkenin kanunlarına göre değişkenlik gösterebilir.

VPN i nasıl kullanabilirim?

Android veya apple marka telefonunuza indireceğiniz uygulamalar üzerinden telefonunuzda kullanabilirsiniz. Mağazalarda sayısız bedava uygulama bulunmaktadır ayrıca bu uygulamaların premium hizmetlerini satın alarak kullanım hızınızı ve limitinizi arttırabilirsiniz. Bu servisi bilgisayarınız üzerinden de alabilirsiniz. Doğrudan VPN hizmeti sağlayan internet sitelerine bağlanabilir ve bu siteler üzerinden istediğiniz erişimi sağlayabilirsiniz. Ya da google chrome gibi internet browserlarının mağazalarında bulunan eklentileri indirerek VPN hizmetini kullanabilirsiniz.

VPN kullanmak yasal mıdır?

Bu hizmeti ABD, Kanada ve çoğu Batı Avrupa ülkesinde hiçbir sıkıntı olmadan kullanabilirsiniz. Fakat Çin, Kuzey Kore, Rusya, İran gibi ülkelerde VPN hizmeti kullanmak yasal olarak sorun çıkarabilir çünkü yukarıdaki ülkeler VPN hizmeti sağlayan internet siteleri ve uygulamaların çoğunu yasaklama veya erişimi kısıtlama kararı almıştır.