Image
14 Kasım 2019, Perşembe

Sanallaştırma Çözümünüzü Bulutla Bütünleştirin

Sanallaştırma birçok küçük ve orta ölçekli işletmede ve iyi sebeplerden dolayı büyük bir etki yarattı. Sanallaştırma, işletmelerin BT altyapılarını küçültmelerini ve BT iş yüklerini basitleştirmelerini sağlar. Birçok kuruluş soğutma, güç, yönetim ek yükü ve ihtiyaç duyulan fiziksel alandaki azalmadan ciddi maliyet tasarrufu görüyor.

Bir kuruluş sanallaştırıldığında, işletme sahipleri ve BT yöneticileri kendilerine “Sırada ne var?” Diye sorabilirler. Pek çoğu için cevap buluttur. Özel veya hibrid bulut bilişim modelleri avantajlarından yararlanarak, KOBİ‘ler BT yönetimi, provizyon, güvenlik ve ölçeklenebilirliğe daha da fazla verimlilik sağlayabilir. İyi haber şu ki, sanallaştırma altyapısı sizi buluta geçişinizi pürüzsüz hale getirecek şekilde hazırlıyor.Sanallaştırma ve Bulut Bilişim-Nasıl Benzerler ve Nasıl Farklılar?

Bazı insanlar “sanallaştırma” ve “bulut bilişim” terimlerini eş anlamlı olarak kullanırlar. Bu iki teknolojinin oldukça benzer olduğu ve aynı yararların çoğunu sağladıkları doğru olsa da aynı şeyler değildir.
Hem sanallaştırma hem de bulut bilişim, sanal makineleri makineden makineye kolayca geçirmenize olanak tanır, bu da iş yüklerini ve bakım programlarını düzenlerken sunucu BT kapasitesini en üst düzeye çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Bununla uygulamaları ve güncellemeleri hızla test edebilir ve dağıtabilirsiniz. Her ikisi de daha fazla veri güvenliği sunar; hangi kullanıcıların ve rollerin belirli bilgilere ve uygulamalara erişebileceğini doğrudan yöneterek veri bozulma riskini ve bilgi ayrı makinelerde saklandığında ortaya çıkan kayıpları azaltabilirsiniz.
Söylendiği gibi, iki teknoloji arasında belli başlı farklar var. Sanallaştırmayı özel bir bulut çözümü başlatmadan dağıtmak mümkündür, bunun tersi de geçerlidir.
Sanallaştırma, altyapının basitleştirilmesi anlamına gelir. Sunucular ve çalıştıkları uygulamalar arasında birebir ilişki kurmak yerine, bir fiziksel sunucu farklı işlevler gerçekleştiren birçok sanal makineye sahip olabilir. Bu şekilde, gereken fiziksel makine sayısı azalır.
Bulut bilişim ise sanal mimariyi kullanan bir hizmettir. Bunu bir yardımcı program olarak düşünebilirsiniz. Daha sonra uygun kullanıcılara ulaştırılabilecek merkezi bilgi ve kaynak havuzları yaratırsınız. Bu, en kritik uygulamalara performans önceliği vermenizi ve anında değişiklikler ve güncellemeler yapmanızı sağlar.Bir Sonraki Mantıksal Adım- Özel ve Hibrid Bulutlar

Bir sanallaştırma çözümünü dağıttıktan sonra, birçok kuruluş bir sonraki mantıksal adımın özel bir buluta geçiş olduğunu görüyor.
Özel bir bulut tam olarak neye benzediği gibidir. Bilgi, uygulamalar ve bulut hizmetleri kuruluş içinde barındırılır ve korunur: özel olarak. Bir şeyleri yerinde tutmak, geleneksel güvenlik risklerini ve genel bulutla ilgili uyum sorunlarını azaltırken, aynı zamanda düşük maliyetler ve gelişmiş çeviklik gibi faydalar sağlar. BT ekipleri ayrıca kullanımı, çalışma süresini ve kullanıcı erişimini izleyebilir ve gerçek zamanlı olarak gereken değişiklikleri yapabilir.
Yine de genel bulut tarafından sunulan ölçeklenebilir çözümlerin bazılarına ihtiyaç duyabilir veya bunlara erişmek isteyebilirsiniz. İyi haber şu ki, özel bulutun veri kontrolü yararları ile genel bulutun sunduğu çeviklik arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Gereksinimlerinize tam olarak uyarlanmış bir hibrid bulut çözümü dağıtabilirsiniz. Bu yaklaşım, belirli görevler veya belirli kullanıcı grupları için dışarıdan satıcı olarak hizmet veren yazılımlardan yararlanmaya devam ederken, hassas verileri veya kritik uygulamaları yerinde tutmanıza olanak tanır.
Sanallaştırılmış sunucularda olduğu gibi, her seferinde bir adım olan özel bir bulutun dağıtımı yavaş yapılmalıdır. Tüm kurumunuza yayılmadan önce sanallaştırılmış içerik sunumu ile küçük çapta bir deneme yapabilirsiniz.Kuruluşunuzun Geleceğine Yatırım Yapmak

İyi tasarlanmış bir sanallaştırılmış ortam çevikliğin ihtiyaç duyulan yerlere kaynak sağlamasını ve aksama süresinden veya felaketten hızlı bir şekilde kurtarılmasını sağlar. Donanım, sanallaştırma / bulut bilişim projelerinizin başarısını belirlemede büyük rol oynar. Çalışanlarınız ihtiyaç duydukları kaynaklara zamanında erişemiyorsa veya üretkenlik varsa, yatırımınız işe yaramaz. Depolama dizilerini ve sunucuları sürekli olarak yükseltmeye ve değiştirmeye gerek kalmadan en yüksek düzeyde konsolidasyon ve performans sağlayacak olan sunuculara, ağ donanımlarına ve diğer araçlara yatırım yapmanız gerekir. KOBİ‘ler ayrıca enerji tasarrufu sağlamak için tasarlanmış ekipmanlara yatırım yaparak da tasarruf sağlayabilir.
Son kullanıcıların yardım almadan erişebilecekleri standart bir uygulama kataloğu tanımlamak için başlangıçta biraz zaman ayırmalısınız. Bu, daha sonra izinleri ve yapılandırmaları kurmak ve kurmak için gereken zaman ve kaynakları azaltmaya yardımcı olabilir.
BT ekibinin her bir makineye tek tek gitmesine gerek kalmadan bulutta virüs ve kötü amaçlı yazılım koruması sağlayan aracısız güvenlik gibi güvenlik özelliklerinden de yararlanabilirsiniz. Ek olarak, sisteminizi izleyecek ve istismar edilmeden önce sizi güvenlik açıkları konusunda bilgilendirecek bir güvenlik sistemi aramalısınız.
Mevcut sanallaştırma çözümünüzle birlikte özel veya karma bir bulut çözümü dağıtmak mı istiyorsunuz? Tecrüben ne oldu?