Image
9 Aralık 2019, Pazartesi

MÜFETTİŞ RAPOR

Yapay zekâ teknolojisi ve robotlar kullanarak inşaat sektöründe veri toplama konusunda uzmanlaşmış Barselona merkezli bir şirket olan Scaled Robotics’in kurucu ortağı Stuart Maggs, herhangi bir nesnenin inşası sırasında manuel olarak ölçülemeyen göstergeler bulunduğundan, kural olarak, çalışmanın %20’sinin hataları ve eksiklikleri düzeltmek olduğunu belirtti.

Bu sorunu çözmek için, Scaled Robotics, modern teknolojiler kullanarak inşaatın ilerlemesini izlemeyi teklif ediyor. Robotlar özerk olarak bir inşaat objesi etrafında hareket eder, alanın bir haritasını çıkarır, toplanan verileri bir grafik projeyle karşılaştırır, hataları belirtir ve sonucun orijinal tasarımla ne kadar karşılaştırılabilir olduğunu gösterir.

Scaled Robotics kurucuları, inşaat endüstrisindeki üretimin tüm aşamalarının yüksek hassasiyetle ölçülmesinin gereksiz maliyetleri önleyeceğinden ve süreçleri daha verimli ve ekonomik hale getireceğinden emindir.

Sizler de AR-GE merkezlerinizde yapay zekâ teknolojisi kullanan farklı teftiş robotları üreterek farklılık yaratabilirsiniz.