Image
13 Ekim 2019, Pazar

KOBİler İş Dünyasında Öne Geçmek İçin Teknolojik Trendleri Kullanabilir


TEKNOLOJİ,
büyük veya küçük her büyüklükteki işletme üzerinde

etkilidir. Çok sayıda rapor, ticari büyümeyi sağlamak için kritik teknolojilerin benimsenmesinin önemini vurgulamıştır. Düşük maliyetli, hızlı internetin ve uygun fiyatlı mobil bağlı cihazların ortaya çıkışı, dünyanın iş yapma biçimini değiştirdi.

Bununla birlikte, küçük ve orta ölçekli işletmeler için (KOBİ‘ler), işletme büyümesi için teknolojilerin benimsenmesi zor olmaya devam etmektedir. Maliyet endişeleri bir yana, teklif edilen çok farklı çözümlerle, KOBİ‘lerin iş ihtiyaçlarına uygun doğru teknolojiyi tanımlamaları genellikle zordur. KOBİ‘ler için kilit sonuçlar gelir artışını iyileştirmek, çalışan verimliliğini artırmak ve daha fazla müşteri kazanmaktır.

Bunların hepsi teknoloji ile ele alınabilir, ancak işletmeler öncelikle hangi teknolojik alanların teknolojik yükseltmelerden en fazla faydalanacağını tespit etmeli, sonra mevcut dijital çözümleri araştırmalıdır. Daha büyük işletmeler için birçok üst düzey teknoloji eğilimi geliştirildiğinde göz korkutucu görünmekle birlikte, aslında mevcut çözümlerin çoğu iş gereksinimlerine göre kolayca ölçeklendirilebilir. Yeni başlayanlar için, işletmeler KOBİ‘leri şekillendiren bu teknoloji trendlerini keşfetmeye başlayabilir.


Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi (AI)
AI, daha iyi dijital pazarlama stratejileri, veri analitiği ve satış tahminleri sayesinde satış sürecinizi büyük ölçüde iyileştirebilir. Birçok KOBİ, AI’yı ihtiyaçları için karmaşık olmaktan uzak bulmaktadır. Bununla birlikte, mevcut müşteri verilerine makine öğrenme algoritmaları uygulamak, işletme sahiplerinin aksi takdirde özlenecek modelleri ve eğilimleri belirlemelerine yardımcı olabilir.


Arttırılmış Gerçeklik (AR)
AR bugün bir yenilik gibi görünebilir, ancak şimdiden emlak, perakende, seyahat ve tıp gibi sektörlerde etki yaratmaya başladı. AR, teknolojinin gerçek dünya ile bütünleşmesini sağlayarak müşterilerin olanakları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Bu, yeni müşterilerin ilgisini çekmeye ve kullanıcıların kararları daha hızlı almalarına yardımcı olur.


Nakitsiz Ödeme Sistemleri
Mobil cüzdanlar, uygulama içi ve eşler arası (P2P) ödeme seçenekleri, nakitsiz bir toplum için itici güçlerdir. Müşteriler çevrimiçi ödeme teknolojilerinin rahatlığını tercih ettiklerinden, işletmeler daha geniş bir müşteri kitlesine hitap etmek için onlara güvenmelidir. Ödeme platformları, ödemeleri daha güvenli hale getirmek ve iş süreçlerini iyileştirebilecek ek işlevsellikler sağlamak için sürekli olarak yükseltilir. Bu KOBİ‘nin güvenilirliğini artırmaya ve müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olacaktır.


Mobil Tabanlı Ticaret
Tüketiciler iletişim ve alışveriş için cep telefonlarına giderek daha fazla güveniyorlar. GPS ile ilgili pazarlama, sohbetler ve canlı yayın videoları gibi bütünleştirici araçlarla ilerici bir web uygulaması kullanmak, kullanıcıları çeken ve müşterileri çeken deneysel bir bağlantı platformu oluşturmaya yardımcı olabilir.


Blok Zinciri
Blockchain, işletmelerin doğrulama için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan güvenli ve özel işlemler yapmalarını sağlar. Bu, maliyet tasarrufuna eşittir. Kripto para birimi şu anda işlemler için çok değişken olmasına rağmen, işletmeler daha hızlı ve daha şeffaf ödeme işlemleri için gelecekte dijital para birimi ödemelerini kabul etmeye bakmaya başlayabilir. Bu teknolojilerin çoğu henüz KOBİ‘ler için yaygın değildir, ancak bu eğilimlerin benimsenmesi, çalışanların ve müşterilerin katılımının artmasına yardımcı olacak ve bu da gelir ve büyümeyi etkileyecektir. Teknoloji, işletmeler için oyun alanını düzleştirerek, KOBİ‘lerin doğru teknolojiden doğru zamanda yararlanarak şirketlere karşı rekabet edebilmelerini sağlamıştır.