Image
13 Kasım 2019, Çarşamba

İmalat Sanayiinde Devrim Yaratan 4 Yenilik

Geçtiğimiz yıllarda, bugün aşina olduğumuz robotik ve minyatür teknoloji kavramları mümkün olanın dışında kalıyordu, ancak teknolojik gelişmeler bu fikirleri yakalıyor ve hatta onlardan daha da fazlasını aşıyor. Bu yeni gelişmeler, üretimin çoğunun yeni bir sanayi devrimi olarak gördüğü şeyi tecrübe etmesi gibi bir etkiye sahip. Burada, bu gelişmelerin merkezinde yer alan bazı yeniliklere ve bunların eski verimlilik ve verimlilik standartlarını nasıl parçaladıklarına bakacağız.

Sanal Üretim

Herhangi bir üretim sürecinde, ilk kez tam olarak doğru bir şey yapabilmek idealdir. Bir kişi en iyi sonucu elde etmek için gereken tüm araştırma ve hazırlıkları yapabilir, ancak her zaman bir şeyin unutulması veya yanlış hesaplanması riski vardır. Bir sonucun ne olacağını kesin olarak bilmek, kararlara dayanarak, kayda değer bir zamanı fiilen üreterek zaman kaybı veya kaynakları ortadan kaldırabilir. Diğer bir deyişle, bir ekip üretim sürecini dijital olarak gerçekleştirebilir, işlemin her aşaması görsel olarak animasyonlu bir işlemle gerçekleştirilir. Gerçek fiziksel imalat gerçekleşmeden önce prosedürün nasıl ilerleyeceğini anlayabilirler. Bu süreç, otomobil üretimi de dahil olmak üzere pek çok sektörde halihazırda devam etmekte olup, şirketlerin tasarruf etmelerini, işlemleri basitleştirmelerini ve ürünlerin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı pazarlanmalarını sağlar.

Mikro Üretim

Ne zaman araç kullanırken bir GPS cihazı kullanıyorsanız, doktorun ofisinde bir endoskopla muayene edin veya bir akıllı telefondaki bir e-postayı okuyun, teşekkür etmek için mikro üretiminiz var. Mikro kalıplama, doktorların, hastaları invazif cerrahi uygulamalara başvurmadan tedavi etmelerine olanak sağlayan son teknoloji tıbbi ekipman da dahil olmak üzere çeşitli farklı cihazlarda küçük parçalar oluşturmak için kullanılır. Mobil olduğu kadar hafif ve hafif teknolojiyle, mikro kalıplama işlemi, tasarımcıların bu ürünleri yaratmaya bağlı olduğu iç makineleri oluşturmak için temel yöntemdir.

Endüstriyel Robotik

R2-D2 benzeri bir robotun fabrika katındaki rutin görevleri yerine getirdiği aşamada değiliz, ancak robotiklerin imalatta oynadığı roller son yıllarda gelişti. Resim veya kaynak gibi basit işler sadece bir başlangıçtı ve şimdi 1960’lı yılların başında ilk robotların yaptıklarının ötesinde daha karmaşık işler yapılıyor. Bu endüstriyel robotlar, sadece bir makineden daha fazlasını idare etmek için kolayca programlanabilme yeteneği ile çok daha karmaşık. Tek, tekrarlayan iş. 2013 yılı Şubat ayındaki basın açıklamasında, Uluslararası Federasyon veya Robotik, farklı endüstriler tarafından robotlar tarafından benimsendikten sonra 2 milyondan fazla işin yaratılacağını öngörüyor ve bu yeni gelişmeler ABD’nin imalat pazarında bir avantaj kazanması için bir araç olabilir .

3B Baskı

Daha önce sanal üretim konusu ele alınmıştı ve 3D baskı alanında, hiçbir sanal şey olmuyor. Burada gerçekleşen “baskı” aslında baskı makinesine içe aktarılan bir 3D görüntüye dayanan somut bir nesnenin üretimidir. Uyumlu bir 3D görüntünüz olduğu sürece, elinizde çizimin fiziksel bir versiyonunu alaşım veya plastikten hazırlayabilirsiniz. Bu süreç imalatta fonlamanın önemini ve bir ürünün piyasaya sürülmesinin ne kadar sürdüğünü değiştiriyor. Gelecek yıllarda, dünya genelindeki üreticiler ve girişimciler neler başarabileceklerini öğrendiklerinde 3D baskının asıl etkisi ortaya çıkacak. İmalat sanayinde yeni teknolojilerle atılan adımlar büyüleyici olmaktan başka bir şey değil ve daha da fazla ilerleme kaydedileceği kesin. Teknolojiler daha hızlı, daha küçük ve daha karmaşık hale geldikçe, bu yeni işlemlerin uygulandığı fabrikalarda ve mağazalarda ortaya çıkacaklar. Hem işletmeler hem de tüketiciler bu yeniliklerden faydalanacak, insanların sağlığı ve uzun ömürlülüğü arttıkça, iletişim kolaylaşıyor ve çeşitli şirketler için üretim basitleştiriliyor.