Image
13 Kasım 2019, Çarşamba

En Yaygın Mobil Uygulama Kategorilerine Genel Bir Bakış

Hem web hem de mobil uygulamalar hayatımızı daha kolay ve basit hale getirmek için sürekli bir süreç içerisinde. Bu uygulamaların gerçekte neyle ilgili olduğunu anlayarak başlayalım. Herhangi bir gerekli veya önceden tanımlanmış işlevselliği gerçekleştirmek için tasarlanmış bir programlama kodu kümesidir. Bir uygulama, tanımlarına, işlevselliğine, teknolojisine ve çalışma metodolojisine göre farklılık gösteren çeşitli tiplerde olabilir.


Yaygın Uygulama Tipleri

Uygulamalar hakkında konuştuğumuzda zihnimiz ne düşünüyor? Bir uygulamanın bir yardımcı uygulama veya bir sosyal ağ uygulaması olduğunu hayal edebilir veya bir oyun uygulaması diyebiliriz. Bu seçenekler göz önüne alındığında, “Uygulama Dünyası” denilen şey hakkında ne düşünüyorsunuz? Bunun sonu mu, yoksa sadece başlangıç mı?

Bu senaryoda uygulamalar hakkında konuşurken, uygulamanın türü ve bunun amacına yönelik olarak jenerik olmasının yanı sıra daha spesifik olmalıyız. Burada en sık kullanılan uygulama kategorilerinden bazılarını ve bunların gereksinimlerini ve faydalarını tartışalım. Bu ana kategorilerin yanı sıra, işlevsellik ve geliştirme prosedürlerine göre bu seçkin kategorilere uyan birkaç tane daha olabilir.
Şimdi her biri birer birer anlayarak, uygulama havuzuna derinlemesine dalalım.

Yerel Uygulamalar: Bunlar, bir IDE (Tümleşik Geliştirme Ortamı) kullanılarak, belirli platformlar için geliştirilmiştir. Yerel uygulamalar, çünkü bunlar için IDE’leri kullanır.
- Proje Yönetimi Araçları
- Sürüm kontrolü için araçlar
- Hata ayıklama
- Entegre destek
- Dahili kütüphane desteği

IDE’ler, yerel uygulamaların geliştirilmesi için doğrudan bir seçenek olmadığı için kullanılır. Yerel uygulamaların en popüler özelliklerinden bazıları şunlardır: çoklu dokunma desteği, yerleşik bileşenler, kullanımı kolay, belgeler, Akışkan Animasyonu, vb. Yaygın olarak kullanılan teknolojiler, Yerel IOS ve Android, PhoneGap ve Accelerator Titanium’dur. Hibrid Uygulamalar: Bu hem yerel hem de web uygulamalarının bir birleşimidir. Yerel uygulamalar bir bilgisayar cihazına kurulur ve belirli platformlar için geliştirilmiştir. Oysa web uygulamaları global olarak çalışabiliyor ve birçok platform için geliştiriliyor. Biri internet bağlantısı sayesinde doğrudan bir tarayıcıda web uygulamalarına erişebilir ve bunları kullanabilir. Hibrid Uygulamalar hem bireysel hem de daha fazla özelliğe sahip olan web ve yerel bir kombinasyondur. Bu nedenle, hibrid uygulamalar ağ bağlantısıyla veya ağ bağlantısı olmadan çalışabilir ve birden çok platformda çalışabilir. Bu uygulamalar hem web tabanlı servislerle hem de cihaz dosya sistemiyle iyi bir şekilde bütünleştirilmiştir. Herhangi bir çevrimiçi içeriği dinamik olarak güncellemek için gömülü bir tarayıcıları var. Phone Gap, Blackberry Native ve HTML 5 hibrid uygulamalar geliştirmek için yaygın olarak kullanılan teknolojilerden bazılarıdır.

Genel Uygulamalar: Basit bir deyişle, bu uygulamalar tüm cep telefonları ve platformlarıyla çalışan mobil web siteleri olarak açıklanabilir. Genel uygulamalar belirli bir GUI’ye ihtiyaç duymaz, içerik yönelimli ve kompakt bir görünüme sahiptir. Bu uygulamalar, web API tabanlı uygulama geliştirme ile birkaç platformda çalışır. Android, Objective C ve Microft C #, gelişimi için yaygın olarak kullanılan bazı teknolojilerdir.

Özel Uygulamalar: Bunlar, belirli gereksinimlere özgü statik uygulamalar gibidir. Doğrudan sınırlı fonksiyonelliğe ve birkaç modül gereksinimine bağlıdırlar. Bu uygulamalar, iyi yapılandırılmış işlevselliklerinden dolayı, gereksinim kümesine bağlı olarak kitapla işaretlenmiş uygulamalardan daha iyi olarak kabul edilir. Bu uygulamalar, mobil cihazlarda verimli çalışacak şekilde özelleştirilmiş web siteleri olarak da anlaşılabilir.

Yer İşareti Uygulamaları: Kullanıcıların, daha sonra erişmek istedikleri web kaynaklarını çevrimiçi olarak paylaşacakları şekilde düzenlenmiş listeler halinde kaydetmelerini sağlayan uygulamalardır. Daha basit bir deyişle, yer imi uygulamalarının mobil web siteleri gibi olduğu bile söylenebilir. Bu uygulamalar bir web sitesini mobil sürümlerde ve tabletler ve cep telefonları gibi elde taşınır cihazlarda görüntülenmeye uyumlu hale getirir. Bu uygulamalar gerçek bağlantılardan farklı isimlerle tanınır. Sürükle ve bırak işleviyle gelirler ve daha organize çalışırlar. Grafikler veya API’ler, HTML 5 veya herhangi bir temel komut dosyası dili ile geliştirilebilirler.

Çapraz Platform Uygulamaları: Bunlar, çoklu platformlarda özgürce çalışabilen uygulamalardır. Bu tür uygulamalar standart bileşenlere veya çalışma zamanı paketlerine dayanabilir. Çoklu platform desteği, kullanıcı dostu ortamı, geliştirme kolaylığı, çoklu dokunma işlevleri ve çok daha fazlası nedeniyle bu uygulamalar geniş çapta kullanım ve kabul görmüştür.

Dolayısıyla şimdiki dönem, geleceğin en son teknolojilerini araştıran mobil uygulama geliştirmeye aittir. Aynı şekilde yepyeni bir uygulama yolculuğuna hazırlandı.