Image
13 Kasım 2019, Çarşamba

Bulut Veri tabanı Temelleri Bilmeniz Gerekenler

Özel sunucular, işletmelerin büyük bir masrafla veri depolamak ve aktarmak için kullandıkları geleneksel yöntemdir. Bulut teknolojisi, işletmeleri özel bir donanım satın alma maliyetinden kurtarırken, veri tabanlarını barındırmanın bir yolunu sunar. Rackspace tarafından yapılan bir araştırmaya göre , katılımcıların yüzde 52’si bulut bilişim olmadan şirket içi BT kaynaklarını karşılayamayacaklarını söyledi. Yüzde 43’ü, bulut tabanlı kaynakların kullanılabilirliğinin işlerini kolaylaştıracağını söyledi.


Bulut veri tabanı nedir?

Bir bulut veri tabanı standart bir veri tabanı gibi çalışır. Bulut platformunda oluşturulan, dağıtılan ve sunulan satıcı tarafından sunulan bir hizmettir. Uygulama ve servis entegrasyonu için bir Web tarayıcısı veya satıcı tarafından sağlanan bir uygulama programlama ara yüzü (API) üzerinden erişilir. Ek depolama ve bilgi işlem örnekleri ve kaynaklar bir bulut içinde anında atanabilir. Satıcı, veri tabanı yükleme, dağıtım ve kaynak atama işlemlerinin arka uç işlemlerini yönetir.


Bulutun faydaları

Bulut veri tabanları çeşitli avantajlar sunar . İşletmelerin, başka bir ülke de dahil olmak üzere herhangi bir yerden verilere erişmesine izin verir, böylece süreklilik ve etkinlik korunur. Ayrıca, birçok işletme, verileri için yeterli felaket kurtarma planına sahip değildir. Böyle bir kurtarma planı genellikle en kritik verilerden başka bir şey için çok pahalı ve karmaşık olarak kabul edilir, bu nedenle bulut veri tabanına veri yerleştirmek, bir arızadan sonra otomatik kurtarmayı kolaylaştırır. Elektrik kesintisi, ekipman arızası veya doğal afet meydana gelirse, veriler üçüncü taraf bir sunucuda daha güvenlidir. Bulut veri tabanı uzak bir sitede yedeklenir veya çoğaltılır ve bir felaket durumunda uzak siteye ağda başarısızlık yapılır.

Bulut veri tabanları ayrıca otomatik ölçeklenebilirlik sağlar ve depolama kapasitelerini genişletmeyi kolaylaştırır. Geleneksel sabit diskler tarafından engellenmek yerine, bir işletme bulutta neredeyse sonsuz bir alan sağlar. Ayrıca, işletmeler de yalnızca kullandıkları alan için para ödüyorlar.

BT ile ilgili olarak, bir bulut veri tabanı minimum bir yatırım ve şirket içi donanımda çok az bakım gerektirir. Bir işletme, sunuculara, sunucuları barındıracak alana veya BT personelini eğitmeye ve sunuculara bakım yapmak için ödeme yapmaya para harcamaz.


Bulut veri tabanlarının sakıncalarından kaçınma

Birçok işletme, buluttaki güvenlik ve gizlilikten endişe duyuyor. Yoldayken veriler güvenli midir? Çoğu bulut veri tabanı sağlayıcısı verileri şifreleyerek, birinin dosyaları yakalasa bile okumasını imkânsız hale getirir. Bulut veri tabanı sağlayıcısının güvenlik özelliklerini kontrol edin ve birini seçmeden önce sağlayıcıları karşılaştırın.

Bulut veri tabanlarının bir başka dezavantajı kontrolün kaybıdır. Verilerini üçüncü bir tarafın ellerine yerleştiren bir işletme, belirli miktarda kontrol sağlar. Bulut veri tabanı sağlayıcısı, sunucularını ve bulundukları yeri kontrol eder. Sağlayıcı işsiz kalsaydı ne olurdu? Kanıtlanmış bir sicile ve güvenilir bir müşteri tabanına sahip bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.


Bulutun yeniliklerinden yararlanmak

Bulut veri tabanı hizmeti, daha fazla erişilebilirlik, hatalardan otomatik kurtarma, otomatik ölçeklenebilirlik, asgari yatırım ve şirket içi donanım bakımı ve daha iyi performans gibi geleneksel adanmış sunuculara göre büyük avantajlar sağlar. Aynı zamanda, bulut veri tabanları, güvenlik sorunları, kontrol kaybı ve felaket durumunda kritik verilere erişilememesi veya potansiyel olarak yetersizliği gibi potansiyel dezavantajlara da sahiptir. Bu endişeleri göz önünde bulundurduğunuz sürece, bulut teknolojisi işletmenizin yeni verimlilik ve üretkenliğe ulaşmasını sağlayan uygun maliyetli ve yenilikçi bir çözüm sunar.