Image
13 Kasım 2019, Çarşamba

Bulut ile İş birliği; Bilmeniz Gerekenlerin Temelleri

Bulut bilişim olgusu dünyadaki günlük yaşamın bir parçası haline geldi. Ve birçok kişi tarafından kullanılmasına rağmen, pek az kişi bulut bilişimin ne olduğunu, bunları nasıl etkilediğini, avantajlarını ve dezavantajlarını ve kuruluşlar arasında ve dünyadaki iş birliğini nasıl yaydığını bilir.Peki, Bulut Bilişim Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, bulut daha kolay, daha ucuz, daha korumalı, sanal depolama ve her an çok büyük miktarda verilere erişim sağlar. Geçmişte, bilgisayarlarımıza ya da dizüstü bilgisayarlarımıza bir şey olursa, binlerce veri bilgi dosyasının sonsuza dek kaybedilmesi korkusuyla yaşadık. Artık, bulut bilişim kullanımı sayesinde dizüstü bilgisayarınız bir kamyon (cennet yasağı) tarafından çalıştırılabilir ve tüm veri dosyalarınız (fotoğraflar, müzik, belgeler vb.) Bulutta güvenli bir şekilde saklanır ve erişilebilir olur. (Bulut sağlayıcılar hakkında daha fazla bilgi için Dell.com’u ziyaret edin).

Temel olarak bulut, internet üzerinden sağlanan sanallaştırılmış bir hizmettir. Sunulan hizmet, çok yönlü ve kullanıcıya ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiştir. Bulutun pek çok kullanım alanı vardır ancak yukarıdaki örnekte bulut, genellikle STaaS olarak adlandırılan depolama için kullanılır. Dizüstü bilgisayar bir kamyonla çalıştırılacak olsaydı, tüm verileriniz bulutta saklanırdı ve bir internet bağlantısı aracılığıyla güvenli, zarar görmemiş ve erişilebilir durumda kalırdı.

Bulutun sunduğu diğer yardımcı hizmetler web uygulamaları veya ‘Yazılım Olarak Hizmet’ (SaaS) olabilir. Yazılım için ödeme yapmak yerine, yıllık güncellemeler ve bir personel ekibi, birçok kişi ve şirket bulut bilişime yöneldi. Bulut, bu aynı yazılım uygulamalarını maliyetinin dörtte biri için saklar ve çalıştırır ve her şeyi basılı kopyalarda yerinde tutma konusunda baş ağrısı olmadan teknik destek ve güncellemeler sunar. Basitçe söylemek gerekirse, yazılım programları satın almak yerine, büyük site veri merkezlerini kullanmak ve güncellemeler ve maliyetler konusunda baş ağrıları yaşamak yerine, bulut, yazılım platformlarını yönetmenin yanı sıra yazılım ve veri tabanlarını kiralama imkânı sunar.Bulutun Artıları ve Eksileri

 1. Avantajlar- Herhangi bir yeni teknolojik ilerlemede olduğu gibi, her zaman önce kafaya atlanmadan önce göz önünde bulundurulması gereken artılar ve eksiler vardır. Bulut bilişimin avantajlarından bazıları şunlardır:
  1. Azalan Giderler- İşinizde gereken her farklı görev için sunucu satın almak yerine, bulut, gerekli tüm görevler için işi yapabilen bir ana, site dışı sunucu kullanır. Bulut öncesi dönem, yalnızca ağ ortamlarını kurma konusunda büyük masraflar harcadı. Artık gerekli olmayan maliyetlerden biri de BT ile ilgili yönetim ve bakım olacaktır. Bilgi ve depolama alanınız bilgi teknolojisi ekipleri tarafından saha dışında tutulur.
  2. Erişilebilirlik- Buradaki fikir, internetin erişilebilir olduğu her yerde verilere oradan erişilebilir. Bu kadar basit.
  3. Veri Depolama Alanındaki Artış- Öncesinde, veri depolama için birden fazla sunucu satın alması ve sonra bunları saklaması ve saklaması gerekir. Bulut ile, depolama son derece artar ve depolama işlemini kişisel olarak sürdürmek gerekmez.
  4. Önceden Yapılandırılmış Olağanüstü Durum Kurtarma- Nerede olursa olsun herhangi bir sunucuya yönelik tehditler her zaman vardır. Sanal bulut bilişim, felaket durumunda sistemi hızlı ve etkili bir şekilde geri yükleyen birkaç yedekleme sunucusu içeren otomatik bir felaket kurtarma planı ile gelir.

 2. Dezavantajları- Herhangi bir avantaj ile, her zaman bir dezavantaj vardır. Bu endişeler sürekli olarak ele alınsa da ne olursa olsun, kendinizi korumaya özen gösterin.
  1. Veri Güvenliği- Bulutta, birkaç yerinde sunucu kullanarak verileri kişisel olarak korumak ve güvenceye almak gerekli değildir, bunu yapmak bulut paketinin bir parçasıdır. Bulut şirketleri, müşterilerinin bilgilerini ve zaten olanları korumak için çok fazla çaba harcamamaya aptallık eder. Çoğu, verilerinizin güvende olmasını sağlamak için en son teknolojiye sahiptir.
  2. İnternet Erişimi- Bulut için bir avantaj olmasına rağmen, dezavantaj da olabilir. İnternete erişim yoksa verilere erişim yoktur.

Bulut İşbirliğini Sağlıyor
Bulut bilişimin kolaylığı ve kullanılabilirliği, dünya çapındaki iş dünyasının iş birliğinde ve iletişiminde değerli bir varlık haline getirmiştir. Bulut bilişim ve sanallaştırma sayesinde, işletmeler dünyadaki tasarımlar üzerinde iş birliği yapabilir ve bulutta mevcut dünya çapında iş geliştirmeleri oluşturmak için birlikte çalışırlar. Yazılım programları bir şirket içindeki herkes tarafından görülebilir ve iletişim kıtalar, ülkeler ve topluluklar arasında yaygınlaştırılır.

‘İş’ terimi burada gevşek olarak kullanılabilir, çünkü bulut aracılığıyla kullanılan dünya çapındaki büyük projelerden bazıları, herhangi bir kuruluşun yararına olmak zorunda değildir. Bir topluluk içinde bulut bilişimin rolü paha biçilmez bir kaynaktır. Bulut üzerinden gerçek zamanlı olarak bağlanan bağlantılar toplulukların ve kuruluşların başkalarını değişim nedenine doğru yönlendirmelerini sağlar. Bulut, toplumla ilgili her türlü proje için bilgi paylaşımı ve dünya çapında iletişim kurma konusunda kolay fırsatlar sunar.