Image
13 Kasım 2019, Çarşamba

Bulut Hizmetlerine Geçiş Yapma

İşletmeler bulut hizmetlerine geçmenin avantajlarını keşfediyorlar. Bu avantajlar arasında garantili güvenlik ve yazılım güncellemeleri, yedekli görevlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran yedekleme servisleri, kontrollü maliyetler ve daha basit bir yönetim süreci gibi faktörler bulunur. Şirketler, büyümeyi ve büyümesi gereken bir dönem için, bir işletmenin küçülmesini gerektiren dönemler için esneklik sunan bir bulut servis sağlayıcısıyla hizalayarak, şirketler, özelleştirilmiş bir hizmet düzeyine erişebilirler. Ancak, işinizi buluta geçirmek için en iyi zaman ve yöntemi belirlemek için bir işlem olabilir. Bulut hizmetlerine geçerek kazanılabilecek birçok avantajı inceleyerek başlayalım.

Neden Şirketiniz Cloud Computing’e Bakmalı?

İşletmenizin sanallaştırmadan faydalanmasının çeşitli yolları vardır. Bu kolaylıklardan birkaçı daha fazla esneklik ve güvenlik, kaynakları daha iyi organize etme yeteneği, daha yüksek verimlilik ve zaman ve maliyet tasarrufu.

 1. İşinizi fizikselden sanal sunuculara dönüştürdüğünüzde daha fazla esneklik potansiyeli vardır. Bulut bilişim ile kaynakları dakikalar içinde aktarabilir ve disk alanı ve RAM gibi sanal varlıklarınızı acil ihtiyaçlarınız doğrultusunda ayarlayabilirsiniz.
 2. Özel bir bulut ile uygun fiziksel ve ağ güvenliği verilerinizin güvende olmasını sağlar.
 3. Sanallaştırma, fiziksel sunucularınızdan en fazla faydalanmanızı sağlar. Sınırlı depolama kapasitesine sahip birden fazla fiziksel sunucu ile yer açmak yerine, tek bir fiziksel sunucuda beş sunucuyu sanallaştırma olanağına sahipsiniz.
 4. Bulut hizmetlerine geçiş yapan işletmeler, çalışanları eğitmek ve uyumluluğu belirlemek için daha basit bir zamana sahip olma eğilimindedir. Bu, tüm çalışanların aynı araçlara ve kaynaklara erişmesini sağlar; bu da eski yazılım ve biçimlendirme sorunlarının neden olduğu sorunları ortadan kaldırır.
 5. Zamandan ve paradan tasarruf, buluta geçiş yapmanın başka bir avantajıdır. Bunun nedeni, birden çok fiziksel sunucu kullanmaktan daha uygun maliyetli ve daha az zaman alabilmesidir.

Buluta Geçmeden Önce Nelere Bakmalı?

İşletmeler için en iyi bulut depolama hizmetleri, dosyalarınızı buluta basit, güvenli ve ekonomik bir şekilde gönderme işlemini kolaylaştırır. Bilgileriniz kaydedildikten sonra, onlarla birlikte kaldığınız süre boyunca kuruluşunuzun çalışmalarını yedeklemeye devam etmelidirler. En iyi bulut hizmeti sağlayıcıları, dosyaları şirketinizin üyeleri ve diğer iş bağlantıları ile paylaşmanızı kolay ve güvenli kılar. Bir servis sağlayıcı seçmeden önce birkaç temel özelliği değerlendirmelisiniz:

 1. Güvenlik- İşletmeniz ve müşterileriniz hakkında özel bilgileri buluta göndermek, şirketinizi risk altında bırakmamalıdır. Bu bilgilerin korunması için bulut hizmetleri ile ilgili kapsamlı önlemler alınmalı ve en iyi sağlayıcılar bilgilerinizi şifrelemeli ve kendi şifreleme anahtarınızı da üretmenize izin vermelidir. Kendi anahtarınızı devreye sokmak, bilgilerinizi daha da korumanıza yardımcı olur, böylece iş bulutu hizmeti çalışanları bile erişemez.
 2. Depolama Kapasitesi- Çok sayıda farklı depolama ihtiyacı vardır ve bulut servis sağlayıcınız, işletmenizin belirli ihtiyaçları için depolama seçeneklerini özelleştirebilmeli ve istekli olmalıdır. Depolama kapasitesini genişletme veya küçültme ve gelecekteki iş ihtiyaçları için önceden planlama yeteneği idealdir.
 3. Erişim Kolaylığı- Bilgileriniz güvende olsa da sizin, çalışanlarınız ve hatta bilgilere uzaktan erişmesi gereken müşteriler için de erişilebilir olması gerekir. Bu, müşterilere iyi bir izlenim bırakan senkronizasyon yetenekleri ve markalaşma araçlarıyla basit bir işlem olmalıdır.
 4. Özellikler- Bulut depolama hizmetinizi oluşturan bileşenlerin hem geçişinizi hem de verilerinizin devam eden yedeklemelerini daha yumuşak hale getirmek için çalışması gerekir. Lider bulut depolama firmaları, depolama ve bant genişliği özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için en yeni teknolojileri kullanır.
 5. Destek- Bulut depolamanızla ilgili ortaya çıkan soru veya endişelere hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verilmelidir. En iyi servis sağlayıcılar, size uygun olan zamanlarda telefonla, canlı sohbetle ve e-postayla destek vermenizi sağlar.

Bulut Depolamaya Geçme

İşiniz buluta geçerek birçok yoldan faydalanabilse de şirket içinde gerçekleşmesi gereken çok fazla değişiklik var. Başarılı bir şekilde geçiş yaptığınızdan emin olmak için, açık iletişim ve etkili bir eğitim süreci ile geçişi kolaylaştırmak faydalı olacaktır. Aşağıdakiler, buluta geçişinizi desteklemenin birkaç yolu:

 1. Şirket Kültürünüz Çerçevesinde Çalışma- Her organizasyonun değişim ile ilerlemelerini etkileyebilecek kültürel etkileri vardır. Bunu aklınızda bulundurun ve bir geçiş sürecine başlarken bunu kendi yararınıza kullanın.
 2. Mesajı Söndür- Değişimden etkilenecek olanlarla iletişim kurmak için zaman ayırmak, tutuklama ve direnişi azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu, birçok yolla başarılabilir ve şirket kültürünüzle uyumlu bir şekilde yapılmalıdır.

Yönetici Desteğini Arayın- İdari yardım, şirket içinde anlayış ve destek alma yetkisi olan bir iletişimcinin faydasını sağlayacaktır. Şirketinizde bulut bilgi işlemden etkilenecek herkes üç şeyin farkında olmalıdır:

 1. Şirketin arkasındaki nedenler bulut hizmetlerine geçiyor.
 2. Kuruluşun bu hamle yoluyla kazanacağı faydalar.
 3. Hareketin her birey üzerindeki etkisi.

Mesaj bir kez iletildikten sonra bir sonraki adım personelinizi eğitmektir. Bulut bilişime geçiş, yalnızca minimum düzeyde bir etkiye sahip olsa bile, yine de bir derece eğitim gerektirecektir. Özel eğitim meslek fonksiyonuna göre değişecektir, ancak aşağıdakilerden herhangi biri gerçekleşiyorsa, gerekli hazırlık için bir plan oluşturmanız gerekir:

 1. Şirketin iş yükünün büyük bir kısmı buluta taşınacak.
 2. Taşınma sonrası şirket içindeki süreçler değişecek.
 3. Çalışanlarınız için bulut sağlayıcınızın araçlarının kullanılması gerekir.
 4. Geçişi ne zaman yapmalısınız?

  Bugün, uygun fiyatlı bulut hizmeti çözümleri sunan çok sayıda iş yazılımı şirketi vardır; bu, bulut hizmetlerinin işinize uygun olup olmadığını belirlemenin ideal zamanını oluşturur. Aşağıdaki faktörler şirketinizi etkiliyorsa, buluta geçiş yapmanın zamanı gelebilir:

  • Ek ekipman satın almak için para harcaması ve çalışanlara kurmaları için saatlerini harcadıkları için ödeme yapma ihtimaliniz varsa, o zaman bir bulut servis sağlayıcısında ihtiyacınız olan şeyleri ödemek sizin için daha uygun maliyetli olabilir.
  • İşiniz büyüdükçe verimliliğin engellenmesini istemiyorsanız, bulut hizmetlerinin kaynaklarınızı arttırmak için sunduğu basit süreç, büyüme aşamalarında işinizi destekleyebilir.
  • Güncelleme yükleme zorluğundan kaçınmak istiyorsanız, bulut servis sağlayıcınız bununla ilgilenebilir.
  • İşletmeniz bulut servislerinin sunduğu hareketlilikten faydalanırsa, bu sizin ve çalışanlarınızın internet bağlantısı olan herhangi bir yerdeki bilgilere erişmesini sağlar.
  • BT departmanınızın iş yükünü azaltmak istiyorsanız, bulut ile elde edebileceğiniz bir şey bu.

İş bulut depolama, verilerini hırsızlıktan, doğal bir felaketten veya potansiyel olarak zararlı olaylardan korumak isteyen herhangi bir kuruluş için iyi bir hamledir. Temel olarak, hemen hemen her tür iş için iyi bir fikirdir. Şirketinizin yapısını ve ihtiyaçlarını değerlendirerek, işinize en uygun olanı bulmak için bir bulut servis aracısı ile çalışmak mümkündür.