background

Soru Cevap

Kobiler neden sosyal medya kullanmalıdır?

GİRİŞİMCİ SORUSU: KOBİLER NEDEN SOSYAL MEDYA KULLANMALIDIR?

KOBİ GURUSU:
Sosyal medya pazarlaması, günümüz dünyasında KOBİ’ler için artık isteğe bağlı değil, zorunluluktur.
Ne yazık ki pek çok KOBİ, sosyal medyanın şirketlerine fayda sağlayamayacağı düşüncesine sahipler.
Savunmaları genelde şu şekilde oluyor: “Müşterilerimiz kim olduğumuzu ve bizi nerede bulacağımızı biliyorlar.”
Bu size de tanıdık geliyor mu? Elbette ki, sürekli bir müşteri tabanı oluşturmuş olmanız harika. Ancak küçük işletmelerinizi pazarlamak için sosyal medyayı kullanmak, yeni müşteriler edinmenin yanı sıra mevcut müşterilerinizden daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır.
Etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmamak, günün sonunda küçük işletmeniz için zararlı olabilir.
Sosyal medyadaki varlığınızın eksikliğinin ya da yetersizliğinin bugün sizi etkilediğini düşünmeseniz de eninde sonunda bu durum işletmenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden, etkili sosyal medya kullanımına çok geç olmadan başlamak sizin için faydalı olacaktır.
En son sosyal medya trendlerine ayak uydurmanız ve bunları küçük işletmeniz için uygulamanız gerekir.
Küçük bir işletme sahibiyseniz, işinizi geliştirmek için neden sosyal medya kullanmanız gerektiğine ikna olmamışsanız, bu kılavuzu okurken büyük ölçüde faydalanacaksınız.
Küçük işletmelerinizi pazarlamak için şu anda sosyal medya kullanıyorsanız ancak beklediğiniz sonuçları göremiyorsanız, yine aynı biçimde sizin nasıl başarıya gideceğinizi gösterdiğimiz metotlardan da büyük fayda göreceksiniz.

MÜŞTERİLERİNİZ SOSYAL MEDYADA
Küçük işletmelerinizin sosyal medya üzerinden pazarlama yapmasının en iyi sebeplerinden biri, müşterilerinizin bu kanallara zaman ayırmasıdır. Statista’ya göre, ABD nüfusunun %70’inin en az bir sosyal medya profili var. 2018 yılına gelindiğinde, dünya çapında sosyal medya kullanıcılarının sayısının yaklaşık 2,5 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. Her gün sosyal medya kullanan pek çok tüketici ile bu çevrimiçi izleyicilerine ulaşmak isteyen küçük işletmeler için harika bir fırsat sunuyor.
Müşterileriniz sadece sosyal medyada değil, birçoğunun bu siteleri her gün kontrol etmeleri için iyi bir şans var.
En çok kullandıkları kanallarda aktifseniz, hedef kitlenizle bağlantı kurmak kolay olabilir. Başka bir deyişle, izleyicilerinizi size getirmeyin, siz izleyicilerinize gidin! Zaten sosyal medyada değilseniz, müşterilerinizle bağlantı kurma ve yeni müşteri adayları ile bağlantı kurma şansını kaçırmış olabilirsiniz.

REKABETİNİZ SOSYAL MEDYADA
Hangi sektörde olursanız olun veya hedef pazarınız kim olursa olsun, rakiplerinizin zaten mevcut olmaları ve sosyal medya kanallarına dahil olmaları için iyi bir şans var. Bu, sadece markanızın bu kanallarda iyi sonuç verebileceği anlamına gelmiyor, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizden bazılarının konuştuğumuz rekabetle zaten konuşuyor olabileceği anlamına geliyor.
Dijital pazarda rekabetçi kalmak istiyorsanız, sosyal medyada bir varlık oluşturmak için çalışmaya başlamanız çok önemlidir. Sosyal medya içeriği sadece marka kişiliğinizin bir kısmını göstermenize izin vermez, aynı zamanda sektördeki uzmanlığınızı ve bilginizi göstermek için etkili bir çıkış noktası sunar. Bu, kendinizi rakiplerinizden ayırmanın ve daha alakalı çevrimiçi trafik getirmenin en iyi yollarından biridir.

TÜKETİCİLER, SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAZARLAMA YAPARKEN MESAJLARINIZA DAHA DUYARLI OLACAKTIR
Kullanıcılar sosyal medya platformlarında aktif çünkü bu kanallar, ağ kurmanın eğlenceli ve kolay bir yolunu sunuyor, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişiminizi sürdürüyor ve dünyada neler olup bittiğini takip ediyorsunuz. Kullanıcılar, pazarlanacakları beklentisi ile bu kanallarda üye değildir. Ancak bu, sosyal medya kullanıcılarının takip ettikleri ve en sevdikleri markalarla etkileşime girmediği anlamına gelmiyor.
Tüketicilerin sosyal medyadaki marka mesajınıza daha duyarlı olmalarının sebebi, sosyal medyanın size daha fazla sohbet edebilmenizi ve markanızın farklı bir yönünü göstermesini sağlamasıdır. Bu kanallarda yayınladığınız içerik, marka kişiliğinize katkıda bulunur ve marka sesini göstermenize yardımcı olur. Sosyal medyada, doğrudan pazarlama mesajlarını iletmek yerine potansiyel müşterilerinizle ve müşterilerinizle otantik bağlantılar kurabilirsiniz. Bu, tüketicilerin genellikle daha duyarlı olduğu bir şeydir.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAZARLAMA, MARKA BİLİNİRLİĞİNİN ARTTIRILMASINA YARDIMCI OLABİLİR
Sosyal medya üzerinden pazarlamanın bir başka avantajı da görünürlüğü arttırmanıza ve böylece markanızın tanınmasını artırmanıza yardımcı olmasıdır. İş sosyal medya profilleriniz, içeriğinizi paylaşmanız için yeni fırsatlar sunar ve markanızın sesini ve kişiliğini sunar. Hedef kitlenize değer katan ilgi çekici içerikler yayınlayarak, markanızı yeni müşteriler ve mevcut müşteriler için daha erişilebilir ve tanıdık hale getirebilirsiniz.
Şirketinizi daha önce duymamış olabilirler, ancak sosyal medya içeriğiniz aracılığıyla, markanız ve sağladığınız değer hakkında daha fazla bilgi edinebilirler. Bu aynı durum mevcut müşterileriniz için de geçerli olabilir. Sosyal medya içeriğinizi birden fazla ağda gördükten sonra, mevcut müşteriler işinizi daha iyi tanıyabilir ve bu da tekrar satın alma konusundaki ilgilerini artırabilir.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN PAZARLAMA, GELEN TRAFİĞİNİZİ ARTIRIR
Sosyal medya profilleriniz, web sitenize gelen daha fazla trafik almanın başka bir yolunu sunar. Bu, sosyal medya üzerinden pazarlamayı arama motoru optimizasyon çabalarınızı tamamlamak için mükemmel bir strateji haline getirir. Sosyal medya profillerinize gönderdiğiniz her içerik parçası, sitenize yeni ziyaretçiler getirmek için başka bir fırsattır. Ziyaretçi sitenize geldiğinde, dönüşüm yapma olanağınız olur.
En fazla gelen trafiği mümkün kılmak için, sürekli olarak ilgi çekici ve hedef kitlenize değer katan içerik yayınlamanız önemlidir. Sosyal medya kanallarınızda ne kadar kaliteli içerik yayınlarsanız, yeni müşteri adayları edinmek ve onları web sitenize yönlendirmek için o kadar çok fırsat kazanırsınız. Web siteniz dönüşümler için optimize edilmişse, bu yeni potansiyel müşterilerin, müşteriye dönüşmesi sadece zaman meselesi olacaktır.

SOSYAL MEDYA ARACILIĞIYLA PAZARLAMA UYGUN MALİYETLİDİR
Sosyal medya aracılığıyla pazarlamanın en büyük yararlarından biri, sonuçlardan ödün vermeden pazarlama maliyetlerini düşürmenize yardımcı olmasıdır. Sosyal medya sonuçlarınızın çoğu, takipçilerinizle (müşterilerinizle) konuşmanın yanı sıra, içerik oluşturmak ve yayınlamak için zaman ayırmaya başlayacaktır. İyi haber şu ki, haftada sadece birkaç saat bile olsa önemli sonuçlar doğurabilir. Örneğin; HubSpot pazarlamacıların %84’ünün sosyal medyaya haftada altı saat kadar az çaba harcayarak daha fazla trafik üretebildiğini bildirdi.
Sosyal medyadaki BGBM (bin gösterim başına maliyet) geleneksel medya yoluyla reklam yapmaktan 3 kat daha ucuzdur.

SOSYAL MEDYA, MARKANIZI TANIMADIĞINIZ MÜŞTERİLERE BAĞLAMANIZA YARDIMCI OLUR
Çoğu marka, yeni müşteri adayları bulmak ve ilgilenmek için arama motoru optimizasyonuna ve PPC reklam trafiğine güvenir. Bununla birlikte, sosyal medya üzerinden pazarlama yeni tüketicileri getirmek için mükemmel bir çıkış olabilir. Yukarıda tartıştığımız gibi, sosyal medyadaki tavsiyeler veya incelemeler, markanızın varlığından haberdar olmadığınız müşterilerle bağlantı kurmasına yardımcı olabilir. Ancak, şirketinizin sosyal medyayı yeni pazarlara girmek için kullanabileceği başka yollar da var.
Sosyal kanallarınızda yeni müşteriler ve pazar fırsatları bulabilmenin bir yolu sosyal dinlemedir. Belirli anahtar kelimeleri takip ederek ve endüstrinizdeki trend konularını inceleyerek sohbete kimlerin katıldığını görebilirsiniz. Bu, işinize yeni liderlik olanakları sunarken aynı zamanda görünürlüğü artırmak için ortak olabileceğiniz endüstri etkileyicilerini de tanıtabilir.

SOSYAL MEDYA PAZARLAMASI MARKA SADAKATİNİ ARTIRMAYA YARDIMCI OLUR
Büyük şirketler büyük ve pahalı müşteri sadakat programları oluşturmayı göze alabilirken, küçük işletmeler marka sadakati oluşturmak için diğer, daha uygun maliyetli yöntemlere güvenmek zorundadır. Sosyal medya, zaman içinde daha fazla memnuniyet ve sadakat sağlayan müşteri adaylarıyla ve müşterilerle ilişkiler kurmanın etkili bir yoludur. Texas Tech University’den bir araştırma, mevcut müşterileriyle etkileşime giren ve sosyal medya kanallarındaki hedef kitleyi hedefleyen markaların, müşterilerinden daha yüksek sadakat aldığını gösteriyor.
Müşterilerinizle ve sosyal medyada liderlerle çalışmak, daha güçlü müşteri ilişkileri kurmanıza yardımcı olur. Bu, izleyicinize markanızın ne kadar farklı olduğunu göstererek ve işinizin müşterileriyle ilgilendiğini pekiştirerek rekabetinizden ayrılmanıza yardımcı olabilir. Hedef kitlenizle değerli, ilgi çekici içerik ve konuşma yoluyla etkileşim kurarak, mutlu müşterileri marka savunucularına dönüştürmek için çalışabilirsiniz.

PEKİ KOBİLER SOSYAL MEDYA İLE NASIL BAŞ ETMELİ?
Son beş senede, birçok şirketin bir zamanlar göz ardı ettiği sosyal medya platformları, herhangi bir KOBİ için en önemli pazarlama araçlarından biri haline geldi.
Pazarlama alanındaki herhangi bir konu başlığı gibi, iyi bir sosyal medya yönetiminin yöntemlerini tanımlayabilmek, çekici içerikler oluşturmak ve maksimum abone sayısını sadık, motive müşterilere dönüştürmek için çeşitli beceriler ve niteliklere sahip olması gerekir.
Aşağıda listelenen, başarılı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirmek isteyen bir KOBİ’nin cephaneliğinde sahip olması gereken beş temel beceridir.
Sosyal medya yöneticisi işe almak isteyen bir KOBİ iseniz, adayları değerlendirirken aşağıdaki becerilerin listesini gözden geçirin. Bu becerilere dikkat edin ve çalışmalarınızda onları öncelik haline getirin.

BİRDEN FAZLA PLATFORMDA PROFİLLER OLUŞTURUN
“Facebook’tayız.”
Küçük işletme sahipleriyle sosyal medya stratejileri hakkında konuşurken her zaman bunu duyuyorum.
İşletmeniz için bir Facebook sayfanız varsa, bu harika. Doğru yöne gidiyorsunuz.
Ancak yalnızca Facebook, erişiminizi en üst düzeye çıkarmak için yeterli olmayacaktır. Mümkün olduğu kadar çok sosyal platformda bir varlık yaratmanız gerekir.
Küçük işletmelerin yarısından azı markalarını pazarlamak için Instagram, YouTube ve Twitter kullanıyor. Ayrıca, KOBİ’lerin üçte birinden azı LinkedIn ve Snapchat’ten yararlanıyor.
Yukarıda listelenen tüm kanallarda bir profil oluşturmak için acele etmeden önce hedef pazarınızı anlamanız önemlidir.
Örneğin, LinkedIn B2B şirketleri için daha faydalıdır. Çünkü B2B markalarının yarattığı potansiyel müşterilerin%80’i LinkedIn’den geliyor.
Diyelim ki küçük işletmeniz, ana hedef kitleniz olarak Z Kuşağı‘nı hedefliyor. Z kuşağının %71’i günde en az altı kez Snapchat kullanır.
Ancak, küçük işletmeniz Baby Boomers kuşağından müşteri adayları çıkarmaya çalışıyorsa, Snapchat’ı ilk sırada önceliklendirmek mantıklı olmaz.
Çoğunlukla, bir Facebook profiliyle başlamak güvenli bir adımdır. Günlük yaklaşık 1,5 milyar aktif kullanıcıyla, hedef kitlenizin orada var olduğunu varsayabilirsiniz. Şunu belirtmeliyiz ki, onca yılın ardından, Facebook hala en hızlı büyüyen sosyal ağdır. Yani yakın gelecekte hiçbir yere gitmiyor.
Bir Facebook sayfası oluşturduktan sonra, markanız ve pazarlama stratejiniz için hangi kanalların uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. YouTube kanalı oluşturmanızı özellikle tavsiye ederim.
YouTube’a yüklediğiniz video içeriğinin diğer pazarlama kanallarınız için yeniden kullanımı kolay olacaktır.

PAZARLAMA HEDEFLERİNİZİ TANIMLAYIN
Bir yol haritanız olmadan sosyal medyada içerik göndermeye başlayamazsınız. Herhangi başka bir şey yapmadan önce, pazarlama hedeflerinizi tanımlamanız gerekir.
Liderlik oluşturma, marka bilinirliği ve müşteri katılımı, sosyal medyayı kullanmak için iyi nedenler olsa da bunların sizin nedenleriniz arasında olması gerektiği anlamına gelmez.
Daha iyi müşteri hizmeti sağlamak veya doğrudan satış yapmak için sosyal medya kullanıyor olabilirsiniz.
Sebepleriniz ne olursa olsun, açıkça tanımlanmış olduklarından emin olun. Firmanız için başka bir pazarlama stratejisinde yaptığınız gibi düşünün.
Önce bir hedef belirlemeden radyoda veya basılı bir reklamda reklam yayınlamazsınız, bu nedenle sosyal medya stratejinize aynı şekilde davranmanız gerekir.

YARATICILIK: RAKİPLERİNİZİN ARASINDAN SIYRILIN!
Herhangi bir sosyal medya yöneticisi için yaratabilmek çok değerlidir. Özellikle yeni fırsatlar yaratmak ve pazarlamanın geleneksel “kuralları” dışında çözümler aramak çok şey kazandırır.
Birçok insan yaratıcılığın doğuştan var olan ya da var olmayan bir kişilik özelliği olduğuna inanır. Bilimsel çalışmaların çoğu ise tam tersi bir tablo çizer: Yaratıcılık, insanların onu geliştirip güçlendirebilecekleri veya ihmal edip kaybedebilecekleri bir beceridir.
Yaratıcı bir dâhiye ihtiyaç duyulmasa da, sosyal medyaya yaratıcı bir yaklaşım kalabalığın arasından sıyrılan ve sonuçlarınız üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olan içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir.

DOĞRU METİN TEKNİKLERİ KULLANARAK MEVCUT MÜŞTERİ SAYINIZI ARTTIRIN
Metniniz ne kadar iyi olursa, ziyaretçilerinizle etkileşime girmeniz o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle, çekici ve etkili yazılar yazmak muhtemelen herhangi bir sosyal medya yöneticisinin sahip olması gereken en değerli beceridir.
Birinci sınıf metin, dikkatinizi çeker ve insanları çekerek içeriğinizle ilgilenmelerini ve açılış sayfasına veya web sitesine gitmelerini ister.
Eğlence dışındaki sosyal medya iş dünyasında, iyi metin yazarlığı becerileri, geleneksel genel pazarlamaya göre daha değerlidir.
Twitter mesajları 140 karakterle sınırlamasına rağmen, veriler 70-100 karakterli kısa tweetlerin en yüksek katılım oranına sahip olduğunu gösteriyor. Benzer bir hikâye Facebook’ta: 40 karakterden oluşan mesajlar, daha uzun ve ayrıntılı yayınlardan % 86 daha yüksek bir yanıt alıyor.
Metninizi özünü özetleyen ve kelimeleri israf etmeden kullanıcıları çeken uzun bir cümleyle kısaltma yeteneği, sosyal medya yönetimine katılımınız, etkinliğiniz ve yatırım getiriniz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek değerli bir beceridir.

BASİT VE FARKLI TASARIMLARLA AKILDA KALIN!
Etkili bir sosyal medya oyuncusu olmak için süper bir tasarımcı olmanıza gerek yoktur, ancak tasarımın derin bir şekilde anlaşılması için özellikle öne çıkan ve profesyonel görünen görsel içerik oluşturma yeteneği, kitlesel bir erişimle daha etkili bir kampanya yürütmenize yardımcı olabilir.
Araştırma verileri, çok sayıda zengin, ayrıntılı imge içeren sosyal ağ içeriklerinin, hacimli metinlere ve minimum görsel materyale sahip olanlardan daha üstün olduğunu göstermektedir.
Ayrıca, görüntüler izleyicilerinizin paylaştığınız içerikten alıkoyma ihtimalini de etkiler. Bilimsel araştırmalardan elde edilen veriler, insanların ilgili resimle desteklendiğinde mesajın yaklaşık %65’ini hatırladığını ve uygun bir resim olmadan mesajın sadece ‘unun hatırlandığını göstermektedir.
Sosyal medya videolarının popülaritesinin artmasıyla birlikte, video düzenleme becerileri bir sosyal medya yöneticisi için de değerli bir varlıktır.
İnsanlar nadiren Facebook veya Twitter’da kusursuz bir tasarım beklerler, bu da sosyal ağlarda başarı için bu yönde ciddi şekilde ustalaşmaya gerek olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, profesyonel görünümlü görsel içeriği hızla oluşturma yeteneği, herhangi bir sosyal medya profesyoneli için ciddi ve değerli bir beceridir.

ANALYTİCS SAYESİNDE RAKİPLERİNİZE VERİLER ÜZERİNDEN SAVAŞ AÇIN!
Analytics becerileri önemli bir rol oynar ve sosyal medya yönetim seviyenizi etkili düzeyden üstün seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur.
Diğer tüm dijital pazarlama kanalları gibi, sosyal medya da tamamen işletmeniz için pozitif bir yatırım getirisi yaratmaya odaklanmıştır. Yazılım, özellikle Facebook Analytics ve Twitter Analytics gibi sosyal analiz araçları, işi büyük ölçüde basitleştiriyor. Bu araçlar, ziyaretçilerinizi daha iyi anlamanıza ve eylemleriyle ilgili veriler sağlamanıza olanak tanır.
Sosyal medya iki farklı türde analitik beceri gerektirir. İlk olarak, hesabınızı korumak ve yayınlarınızı planlamak için sayfalardan ve içerikten (retweetler, tıklamalar ve sadık kullanıcılar ve müşteriler hakkındaki kişisel bilgiler) değişen sosyal ağlardaki verileri analiz etme ve değerlendirme yeteneğidir.
İkincisi, dönüşüm oranları, sitedeki zaman ve hemen çıkma oranları gibi kullanım istatistiklerinden potansiyel müşteriler, gelirler ve dönüşümler gibi işletme ölçümlerine kadar analiz etme yeteneğidir.
Profesyonel bir sosyal medya yöneticisi, reklam kampanyalarının yaratıcı taraflarını sosyal ağlarda planlarken, analitiklerin tüm yönleriyle ilgili net bir fikir sahibi olmalıdır.

DİJİTAL ALANDA LİDERLİĞİ KAPTIRMAYIN!
Zamanla, sosyal ağlardaki küçük bir varlık bile hızla karlı bir trafik kaynağına dönüşebilir. Bu da çabalarınızın büyümesini ve ölçeklenmesini imkân verir.
Başarılı bir sosyal medya yönetimi uzmanı, sosyal ağlarda bağımsız olarak liderlik yapabilmeli ve içerik oluşturabilmelidir. Ancak, reklam kampanyalarınız büyüdükçe, geri adım atmanız ve görevleri diğer insanlara kaydırmanız gerekebilir.
Bu, sistematikleştirme ve diğer insanlar için süreçlerin nasıl organize edileceğine dair bilgi sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, stratejinin tüm resmini görme, kontrol etme ve aynı zamanda reklam kampanyasının daha ince ayrıntılarını etkin bir şekilde yönetme yeteneği gerektirir.
Son olarak, bu, kısa ve uzun vadede kampanyalarınızın sonuçlarının yönetimi hakkında bilgi verebilmek anlamına gelir.
Yaratıcılık gibi liderlik de birçok insanın doğuştan gelen ancak zaman zaman hatalı kullandığı bir beceridir. Uygulamalı Psikoloji Dergisi ve Liderlik Eğitimi Dergisi’nden elde edilen veriler, zaman içinde, etkin liderlerin etkisinde, insanların kendilerine güçlü ve etkili liderlik becerileri geliştirebileceğini göstermektedir.
Liderlik becerileri sosyal ağlarda çalışmanın ilk aşamalarında önemli olmayabilir, ancak reklam kampanyalarınız büyüdükçe çok daha değerli hale gelirler. Olumlu bir yatırım getirisi yaratmaya başlarken, sosyal ağlardaki çabalarınızı artırmanıza yardımcı olmak için önceden iyi liderlik becerileri edinin.