background

Soru Cevap

E-ticaret yapabilir miyim?

E-ticaret yapabilir miyim sorusunun cevabı günümüz çağında elbette ki evettir. Ancak başarılı bir e-ticaret yapıp yapamayacağınızı ölçmek için tek yol e-ticaretin nasıl yapılacağını öğrenmektir. Yazımızda, e-ticaret yapabilir miyim sorusunun cevabının ardından e-ticareti nasıl doğru yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Kendi e-ticaret işinizi kurmak, zorlu olduğu kadar heyecan vericidir. Hızlı bir şekilde, bir ürünü seçmek, uygulanabilirliğini değerlendirmek, nasıl üretileceğini bulmak, çevrimiçi bir mağaza kurmak, yeni müşterilere pazarlama ve satış yapmak hakkında bir yığın bilgi öğreneceksiniz. İşlem, bir bulmacanın başını tırmalayan bir şey çözüyormuş gibi hissettirebilir, ancak aynı şekilde ödüllendiricidir.

Umarız bu yazı size daha net bir yol haritası sunmanıza yardımcı olur.

I. NEYİ SATACAĞINIZI TANIMLAYIN

Bir e-ticaret şirketi oluşturmanın ilk ve en meşakkatli adımı, hangi ürünleri veya hizmetleri satmak istediğinizi belirlemektir. Bu durum, özellikle online satış yapmaya hevesli yeni girişimciler için online bir iş kurmanın en zorlu kısmıdır.

Yazımızın bu bölümünde, ürün fırsatlarını bulmak için kullanabileceğiniz stratejileri vurgulayacağız. Ürün fikirlerini aramak için en iyi yerleri keşfedeceğiz ve son olarak, dikkate alınacak trend ürünlere bakacağız.

A) MÜŞTERİLERİNİZİN TEMEL SORUNLARINA ODAKLANIN

Bir müşteri sıkıntısını çözmek her zaman insanların istediği bir ürünü geliştirmek için etkili bir yol olacaktır. Aktive Hound, pazardaki eksiklik noktasını çözen bir marka örneğidir. Yerel parklardaki diğer köpek sahipleriyle konuştuktan sonra, kurucular, Lucy ve Zak, evcil hayvan sahiplerinin sürekli yeni oyuncak aldıklarını fark ettiler. Zira satın alınan pahalı köpek oyuncaklarının, eğlenceli bir evcil hayvanın aşındırmasına ve yırtılmaya karşı dayanması için gereken dayanıklılıktan yoksun olduklarını fark ettiler. Bu hayal kırıklığını duymak, onlara ultra dayanıklı köpek oyuncakları serileri yaratma konusunda ilham verdi. Şimdi, oyuncak, ikram ve çeşitli köpek ürünleri satma girişimlerini daha da genişlettiler.

Mevcut bir ürün yelpazesinde sık görülen sıkıntıları fark ettiğinizde bu üzerinde çok fazla düşünmeye değer. Günlük yaşamda karşılaştığınız sıkıntıları ve küçük pürüzlerin açıkça farkında olmak, bir sonraki kârlı ürün fikrinizi elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz şey olabilir.

B) HOBİLERE ODAKLANIN

Tüketiciler belirli bir ürün veya hobi konusunda tutkulu olduklarında, genellikle istedikleri ürünü elde etmek için para yatırmaya daha meyillidirler. Bu ödeme isteği, herhangi bir ürünün veya ürün hattının potansiyel fırsatını değerlendirirken önemli bir unsur olabilir.

Ek avantaj olarak, hevesli müşteriler genellikle endüstride daha fazla yer aldıklarından ve satın aldıkları ürünlerden daha fazla değer aldıklarından, markanıza daha yüksek düzeyde bağlılık gösterirler.

C) KİŞİSEL TUTKUNUZU TAKİP EDİN

Kendi çıkarlarınıza göre bir niş seçme konusunda doğal riskler olsa da ürün belirlerken kesinlikle iyi bir yöntem olabilir. Benzersiz bir ürün oluşturmak ve konumlandırmak için know-how’ınızı kullanmak son derece karlı olabilir.

Kurucu / pazar çok önemlidir, çünkü bir iş kurmak zor bir iştir ve sattığınız ürüne derinlemesine yatırım yapıyorsanız, motive kalmak ve engellerin üstesinden gelmek için daha donanımlı olacaksınız demektir.

D) EĞİLİMLERE ERKEN CEVAP VERİN

Bir eğilimi yeterince erken tanımak, yeni bir işletme için önemli bir kazanç olabilir. Pazarda bir yer açmanıza ve başkalarının şansı olmadan kendinizi lider olarak belirlemenize olanak tanır. Ve dijital pazarlamanın doğası sayesinde, ücretli harcamanız muhtemelen daha düşük olacaktır ve uzun vadeli SEO trafiği oluşturma fırsatları daha bol olabilir.

Potansiyel fırsatlara hızlı bir şekilde ayak uydurabilmeniz için neyin eğilimi olduğuna dikkat etmenin birkaç yolu:

Sosyal dinleme: Bu, Twitter’daki trend hashtaglerine veya Facebook’taki konulara bakmak veya zaman içindeki trendleri tanımlamak ve izlemek için sosyal dinleme araçlarını kullanmak kadar gelişmiş olabilir.

Google Trends: Zaman içindeki konuların popülerliğine bakın ve ilginizi çeken şeyin ne olduğunu görün.

Trend Hunter: “Dünyanın en büyük, en popüler trend topluluğu” tüketici görüşlerini ve yeni fırsatları tanımlamak için verileri, yapay zekayı ve gerçek insanları kullanır.

Reddit: “İnternetin ön sayfası” güneşin altındaki her konuyla ilgili forumları gösteriyor. İnsanların neyle uğraştığını görmek için popüler sayfayı ziyaret edin.

I. ÜRÜN FİKRİNİZİ TEST ETTİNİZ Mİ?

Bir ürün fikrini düşündüğünüzde, satıp satmayacağını nasıl bildiniz? Bu bölümde, aktif girişimcilerin ürün fikirlerini ve potansiyel pazarlarını doğrulamak için kullandıkları birkaç yaklaşımı ele alacağız.

II. ÜRÜNÜNÜZÜ NASIL TEDARİK EDECEKSİNİZ?

Güçlü bir ürün fikrine sahip olduktan bir sonraki adım, ürünlerinizi nereden ve nasıl elde edeceğinizi bulmaktır. Yerli üretime mi başvuracaksınız, Çin’den mi getireceksiniz, bir proje kapsamında kadın istihdamı sağlayarak mı ürünleri elde edeceksiniz. Bunları planlamanız, online bir işletmeye dönüşmeden önce mutlaka kontrol etmeniz gerekenler arasında yer alıyor.

III. REKABETE HAZIR MISINIZ?

Ürününüzü buldunuz, potansiyeli değerlendirdiniz ve tedarikçinizle anlaştınız. Artık iş planınızı yazmaya hazırsınız, ancak buna başlamadan önce rekabet ortamını ayrıntılı bir şekilde araştırmanız gerekir, böylece neye ve kime karşı olduğunuzu, işinizi nasıl onlardan farklı kılacağınızı bilirsiniz.

IV. BİR İŞ PLANINA SAHİP MİSİNİZ?

Rekabet araştırmanız tamamlandıktan sonra, iş planınızı yazmak için kolları sıvamalısınız. Bir iş planı, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bir araya getirmeye yardımcı olacak yol haritanız olacaktır. Bir iş planı neyin öncelikli olduğunun ve yeni müşterilere nasıl etkili bir şekilde ulaşılacağının belirlenmesinde hayati öneme sahiptir.

V. İŞLETMENİZİN ADI VAR MI?

Çevrimiçi satış yapmak için gerçek bir ürün bulmanın yanı sıra, zorlu bir başka karar da işinizi veya marka adınızı belirlemek ve uygun ve uygun bir alan adı seçmek.

VI. MARKA OLUŞTURMA VE LOGO

Unutulmaz bir isim seçip ilgili etki alanını kaydettikten sonra, basit bir logo oluşturma zamanı. Canva gibi uygulamaları kullanarak logonuzu ücretsiz yapabileceğiniz gibi bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz.

VII. SATIŞ KANALLARINIZI SEÇMEYE HAZIR MISINIZ?

Yeni müşterilere ulaşmanın en iyi yollarından biri, zaten alışveriş yaptıkları satış kanallarını Pazar yeri olarak seçmektir. Satış kanallarının doğru karışımı ürünlerinize ve hedef müşterilerinize entegre olacaktır, ancak kendi barındıran mağazanızı tamamlayabilen ve destekleyen çok sayıda harika seçenek vardır. Online satışı kendi web siteniz üzerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi tamamlayıcı ve bağımsız platformlarda da profiller açarak daha çok kişiye erişmelisiniz.

VIII. SEO ANALİZİ ve PAZARLAMA

Online mağazanızı kurmaya başlamak için neredeyse hazırsınız. Ancak, siteye girmeden önce, sitenizi ve sayfalarınızı Google ve diğer arama motorları için düzgün bir şekilde yapılandırabilmeniz için arama motoru optimizasyonunun temellerini anlamanız gerekir. Kobi Gurusu’nda yer alan ilgili makalelerimizi okuyarak bu konu hakkında kapsamlı bilgiye erişebilirsiniz. Öte yandan, yüksek arama hacimli kelimeleri tespit ederek pek çok reklam kampanyası ve pazarlama faaliyetinde bulunarak hem markanızı tanınır hale getirir hem de satışınızı arttırırsınız.