Yatırımcı sunumu ve özellikleri nelerdir?

14 Haziran 2019, Cuma Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Bilindiği üzere mali yükü üstlenen ve bu konuda yatırım yapan kişi yatırımcı olarak adlandırılmaktadır. Yatırımcı; yatırımı yapmadan önce muhakkak yaptığı yatırımın ne olduğunu, kısa vadeli getirilerini, uzun vadeli getirilerini, kâr marjını, karşılaşılabilecek riskleri, vs. gibi tüm faktörleri değerlendirecek ve yatırımını buna göre yapacaktır. Riskli işler, kâr marjı düşük işler yatırımcıların pek tercih ettiği yatırım türlerinden değildir. İşin riskinin az olduğunun, kâr marjının yüksek olduğunun daha doğrusu yatırımın cazip olduğunun yatırımcıya bir şekilde empoze edilmesi gerekir. Yatırımcıyı çekmek isteyen kişilerin, ticari işletmelerin ise bu konuda kullandığı bazı yöntemlerde vardır. Bunlardan birisi de yazımızın konusu olan yatırımcı sunumudur.

Yatırımcı sunumunun özellikleri nelerdir?

Yatırımcı sunumu; herhangi bir proje sahibi girişimcinin ya da işletmenin söz konusu projesini hayata geçirebilmek ya da geliştirebilmek adına gerekli maddi kaynağın sağlanabilmesi için yatırımcıya çekmek amacıyla kendisini ve projesini yatırımcıya tanıttığı sunuma denmektedir. Bu sunumun hazırlanmasında da bazı teknikler kullanılmaktadır. Bunun en çok bilineni 10 – 20 – 30 kuralıdır. Bu kural; 10 adet slayt, 20 dakika, 30 yazı boyutudur. Sunumun hazırlanması sırasında sade, yalın ve kurumsal bir dil kullanmaya, boğucu şekilde detaylara inmeyen, şekil açısından göze hitap eden bir sunum olması başarı yüzdesini artıracaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda italik yazı yerine kalın ve düz yazı tipi kullanılmasının insanlar üzerinde daha etkili olduğunu da göz önüne almak gerekir. Sunumda yatırımcının ne kazanacağını muhakkak belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü yatırımcı sunum sırasında dikkatle bunu bekliyor olacaktır. Tüm sunum genel anlamda tutarlı olmalıdır. Yatırımcı bir tutarsızlık gördüğünde proje inandırıcılığını yitirecektir. İnsanların cebinden parasını almanın ne kadar zor olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için projenin ve girişimcinin kendisini çok iyi ifade etmesi gerekmektedir. Bu konuda iletişim teknikleri ile ilgili eğitim alınması da muhakkak faydalı olacaktır. Sunum yapılmaya başlandığında; ilk izlenimin çok önemli olduğu, çoğu yatırımcının kararlarını ilk dakikalar içerisinde verdiği unutulmamalıdır.

Yatırımcı sunumu örneklerine bir göz atmak isterseniz; özellikle borsada işlem gören ve halka arz edilmiş şirketlerin internet siteleri üzerinden yatırımcı sunumu örneklerini inceleyebilir ve bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kobileri ödemekle yükümlü olduğu vergiler nelerdir? II
Devamını Oku »