UZAKTAN ÇALIŞMA MI OLURMUŞ!

1 Nisan 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Son günlerde ‘Corona Virüsü’ önlemleri çerçevesinde, kimsenin önemli olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiği uzmanlar ve devlet yetkilileri tarafından sık sık açıklanmakta. Böyle olağanüstü bir dönem içerisindeyken, geleneksel çalışma sistemleri belki de uzun yıllarda kat edemeyeceği yolu çok kısa bir sürede kat ederek, dijital topraklara ulaşmayı başardı.
Virüsün yayılma hızı baz alındığında oluşturulan bu önlem, dijitalleşme açısından önemli bir ilerleme olarak karşımıza çıkıyor. Bu hızlı adımlar şimdilik beraberinde eksiklikleri ve çalışan şaşkınlığını getirse de hayat normale döndükten birçok şeyinde eskisi gibi olmayacağı aşikâr.

Peki, neden eskisi gibi olmayacak?
Çünkü internet çağında, akla gelebilecek birçok şey geleneksel modellere kıyasla çok daha hızlı ilerliyor. Bu süreçte işlerin hızlı bir ilerleyiş göstermesi, aradaki farkın gözlemlenmesine zemin oluşturacak. Bu noktada kim niye işlerin ağır aksak yol aldığı o düzene dönmek istesin ki?

Kişinin şirketine bağlı kalarak, gün içinde kendi iş planını yapması, çalışma verimini büyük ölçüde arttırmasına ve üzerinde baskı hissetmediğinde ortaya çok daha iyi sonuçlar çıkmasına sebep olacaktır. Çalışan verimindeki artışı, hak verirsiniz ki hiçbir işveren göz ardı etmek istemez. Dijital çalışma metodu bu perspektiften bakıldığında iyi bir seçenek olarak kalmaya devam edecek.

İşe gidiş ve dönüşte yaşanan zaman kaybı ve ekstra yol yorgunluğunun yerini, çalışanın özgürce seçim yapacağı çalışma alanlarına bırakacaktır. Bitkilerde bile toprağını sevip sevmemesi hususunda ayrım yapabiliyor ve yerini sevmeyen bitkiden verim alınamadığını gözlemleyebiliyorsak bu durum insan içinde çok farklı değil. Çünkü birçok insan psikolojik olarak kendini iyi hissettiği yerde, en yüksek olumlu sonuca ulaşıyor.

Kurumsal ya da kurumsal olmayan şirketlerde iş kadar, personeller arasındaki insan ilişkileri de çok önemlidir. Kişiler çoğu kez iş bazında iyi anlaşsalar dahi karakter bazında çok da uyumlu olmadıkları insanlarla günlerinin büyük bir bölümünü geçirmek zorunda kalıyor. Dijital modelde, gün içindeki kişisel gerginlikler büyük bir ölçüde ortadan kalkacak, zaten bulunduğu yerde mutlu olan çalışan, herhangi bir problem söz konusu olduğunda, odağını pozitif tarafa yönlendirebilecektir.

Şirketler, kendi kıstasları dâhilinde belirlediği günlerde, çalışanlarını bir araya getirerek hem aradaki diyaloğu güçlendirecek hem de genel bir istişare yapılabilecektir. Gerekli görülen durumlarda fiili toplantılarda düzenlenebileceği gibi çalışanın ısrarla her gün aynı yer ve saatte beton bir bina ya da plazanın içine tıkılmasına gerek kalmayacaktır.
Kulağa hoş geliyor değil mi?

Düşünün ki bir bebek bile doğar doğmaz yürüyemiyor, bazı yetkinlikleri kazanabilmesi için belli aşamaları geçmesi gerekiyor. Dijital iş yaşamına geçiş de tıpkı bunun gibi. Bebek artık doğdu. Hatta beklenilenden çok daha hızlı bir şekilde ilk adımlarını atmaya başladı, koşullar yerli yerine oturduğunda koşmaya bile başlayacak.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Kasım 2019, Çarşamba
Sigorta Nasıl Daha Akıllı Bir Şekilde Satın Alınır?
Devamını Oku »
Image
25 Aralık 2019, Çarşamba
KOBİ’lerde İnovasyon İle Tarımda Verimlilik Mümkün Mü?
Devamını Oku »
Image
17 Nisan 2020, Cuma
Yüksek Performanslı İşyerlerinde ve Kuruluşlarda Operasyonel Etkinlik
Devamını Oku »