SİZ İŞİN BAŞINDAYKEN ÇOCUKLAR HATA YAPSIN, ÖĞRENSİN, HAZIRLANSIN – BÖLÜM 2

31 Aralık 2020, Perşembe Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Bir önceki yazımızda işletmelerin ikinci kuşağa devri ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra işletme sahibi ve ikinci kuşak bakış açısından sürecin özelliklerini aktarmıştık. Yazının bu bölümünde ise işletmeye ikinci kuşağın entegrasyonu sürecinde yararlı olacağını düşündüğümüz hatırlatmalar da bulunacağız. Bu hatırlatmalar aynı zamanda işletme sahibinin bu zorlu süreci daha kolay gerçekleştirmesine de destek olacaktır.

İkinci kuşağın hata yapması kaçınılmazdır. Unutmamak gerekir ki işletme sahibi bugünlere çok sayıda hata yaparak geldi. İşletmeyi yıkmayan her hata, işletmeciyi daha başarılı girişimci ve yönetici yapan yoldaki kilometre taşıdır. Çocukların işletme içinde hata yapmalarına izin verilmelidir.

Burada dikkat edilmesi gerekli kritik nokta; muhtemel hataların kontrol sınırları içerisinde kalmasıdır. Bunun için; bir işletme gurusu olarak yol göstermek, gösterilen yolda muhtemel hataların kontrol dışına çıkmasını engelleyecek kadar yakında durmak, ikinci kuşağa rahatsızlık vermeyecek kadar da uzak olmak gibi zor bir görev işletme sahibini beklemektedir.

İşletme sahibinin ilerleyen yıllarda çeşitli nedenlerle tam zamanlı olarak işletmeyi yönetemeyeceği dönemler gelecektir. Bu nedenlerin içinde yaşlanmak veya artık hayatının geri kalan bölümünde hayalindeki diğer “şeyleri” yapmak olabilir. Hatta bu nedenler kendisini işletmeden tamamen uzaklaştırabilir. İşte bu gerçekle karşı karşıya kalındığında en büyük hata, o güne kadar hazırlığı yapılmamış bir devir teslimin gerçekleşmesidir. Siz işletmenin başındayken ikinci kuşağa hata yaparak hazırlanma şansı vermezseniz, sizin işletmede olmadığınız dönemlerde yapılan yıkıcı hatalar aslında sizin hatanız olur.

İkinci kuşağın hazırlığı ile ilgili sıkça yapılan hatalar arasında çocukların doğrudan işletmenin en üst katından işletmeye dahil edilmeleridir. Buradaki önerimiz, eski katı yetiştirme dönemlerinde olduğu gibi en aşağıda yıllarca sabır denemesine tabi tutmak değildir. Artık, günümüzde hayat çok hızlı ilerliyor. Bu gerçek işletmeye hâkim olmak için de çok fazla zaman bırakmıyor. Burada söz edilen, bir işletmeyi yönetebilmek için işletmenin tüm fonksiyonlarını birinci elden bilme gerçeğidir. Bu nedenle işletmenin patronluğuna hazırlanan ikinci kuşağın işletmenin içerisindeki her bir faaliyet grubunu yakından tanıması önemlidir. Bu deneyim kazandırma süreci iyi planlanmalı, uygulama sırasında izlenmeli ve patron adayının eksikliklerine göre kariyer gelişim planına dönüşmelidir.

Bu sayılanlar işletme sahibinin şirkette ikinci kuşağı devreye almadaki klasik zorunluluk maddeleriydi. Pandemi ile birlikte başka bir zorunluluk kategorisi eklendi. Yeni normalde dijital işletmeye dönüşebilmek uzun dönemli sürdürülebilirlik için gerek koşul haline geldi. Bu alana yönelik olarak ailenin içerisinde en donanımlı bireyler ikinci kuşak olarak şirket yönetimine aday çocuklardır. Daha önceki makalelerimizden “KOBİ PATRONLARI İKİNCİ KUŞAĞA DAHA DA ÖZEN GÖSTERSİN: YENİ NORMAL YENİ NESİLLER İSTİYOR” başlıklı yazımızda ikinci kuşağın pandemi sonrası süreçte şirketlerin dijital teknolojilere uyum sağlaması için ne kadar kritik önemde bir kaynak haline geldiklerini vurgulamıştık. İkinci kuşağı başarılı kılacak özellikler, şirket sahibinin özellikleri ile yeni dönemin dijital işletmesi olmasını sağlayacak özelliklerin bir karması olacaktır. Bu nedenle işletme sahipleri artık eskiden olduğu gibi kendilerinin kopyası olacak ikinci kuşak yetiştirmeye çalışmaktan vaz geçmelidirler. Pandemi sonrası dünyada işletmelerin uzun dönemde başarılı olabilmeleri için ikinci kuşağın bizim hoşumuza gitmeyen bazı davranışlarının altındaki bilgi ve becerilere ihtiyaç olacaktır. Sahip olduğumuz şirketlerin geleceğini garanti altına alabilmek için geçmişten daha farklı bir bakış açısına sahip olmamız lazım. Bu konuda hemen yanı başımızdaki kaynağı hafife almayalım.

Sağlıcakla kalın…

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
22 Ocak 2020, Çarşamba
ERP Sistemi KOBİ’ler Tarafından Nasıl Uygulanır?
Devamını Oku »
Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kobiler için yurt dışı iş gezisi desteği rehberi
Devamını Oku »