Sektörel Büyüme Trendleri

4 Temmuz 2019, Perşembe Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 
En Hızlı İş Sektörleri

Son yılların en hızlı gelişen ve gittikçe de büyüyen endüstri kollarını sıraladığımızda karşımıza şaşırtıcı ve bir o kadar cazip alanlar çıkıyor. Yapılan araştırmalar en hızlı gelişen sektör olarak konut alanını işaret ediyor. Konuttan sonra, organik tarımın zirvede olduğu, tahıl ile ilgili endüstri kollarını görmekteyiz. Hızla yükselmekte olan diğer bir kol ise elbette e-ticaret sektörü.

Evin Cazibesi

Konut sektörü, bu alanla ilgilenen geleceğin firmalarına büyü etkisi yapmış durumda. Alan o kadar geniş ki, inşaat firmaları ve gayrimenkul ofisleri ‘lik bir artışla son yılların en iyi ivmesini yakaladılar. Uzmanlar, şehirlerde yeşil alan kalmadı eleştirilerine rağmen konut talebinin bu denli artmasının temel nedenini çevreci ve akıllı sistem konut tekliflerine bağlıyor.

Ayrıca buna eklenen mimarlık ve mühendislik sektörü de düşünüldüğünde ortaya devasa bir endüstri kolu çıkıyor. Mimar ve mühendislik hizmetlerinin konut sektörüne getirdikleri canlılığın temelinde doğa ile iç içe yaşamayla birlikte, şehrin içinde olma istek ve talebi de etkili. Taleplerin cazip fiyatlarla buluşması ise tam bir konut patlamasına yol açmış durumda.

İlle de Organik Olsun!

Organik tarım son yılların en favori alanlarından birisi. Hızlı şehirleşmenin neden olduğu suni beslenme, tarımdaki ilaçlama yöntemleri, insan sağlığını olumsuz etkileyen haberlerin artmasını da beraberinde getirdi. İnsanların ne yiyip ne içeceğiz türünden arayışlarına derman olacak doktor tavsiyeleri, yaşam koçluğu faaliyetleri, diyetisyen önerileri birçok alanın açılmasına da neden oldu.

Bu alanlardan biri de bugün hızla büyüyen organik tarım alanıdır. Dışa bağımlı ekonomik göstergelerin esnaf birlik ve kuruluşları tarafından sürekli dile getirilmesi, alternatif çözümlerin düşünülmesini ve daha da ötesi bir devlet politikası olarak gündeme getirilmesini sağladı. Bu olumlu gelişmelerden sonra artık dalından turunç, tarladan domates ya da bahçeden enginar bir hayal değil.

Üstelik bu sektör ilerledikçe fiyatlar da eskisi gibi yüksek kalmıyor. Artık organik tarım ciddi bir iş kolu ve insanların sağlıklı beslenmesinde hayati öneme sahip. Bu nedenle de hızla gelişiyor ve yükseliyor. Bu sektörler hızla yükseliyor ve bu oranda sektöre yatırımlar artıyor.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
14 Mayıs 2020, Perşembe
ŞİRKETİMİZ İÇİN EN KRİTİK 9 AY! – BÖLÜM 2
Devamını Oku »
Image
13 Kasım 2018, Salı
Firmanın rakiplerinden farkı ve farkların pazarlamada kullanılması
Devamını Oku »