Sanayi Kirliliği Nasıl Önlenir?

10 Nisan 2020, Cuma Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Sanayi ülkelerin gelişmişlik seviyelerini gösteren işsizliğin önüne geçmek için güzel bir çözüm olan fabrikalar topluluğudur. Sanayi ne kadar gelişmiş olursa o ülkedeki kalkınma bir o kadarda fazla olur. Ama bilinmesi gereken bir diğer etken sanayilerin çevreye gerdikleri sorun kısacası sanayi kirliliği denilen kavram. Sanayiler ne kadar ülkeler için iyi bir gelir kaynağı olsa da çevre kirliliği açısında son derece zararlıdır. Doğanın içinde olan bileşenler sanayilerde işlenir ve kimyasal bir hale gelir bu kimyasal hale gelen bileşen ise insan sağlığına ve doğaya oldukça zararlı maddeler içerir. Ne kadar bu maddeler doğal olsalar da işlenmiş olan maddenin doğal yönü ortadan kalmaktadır.

Sanayi Kirliliği İçin Yapılan İşlemler
Sanayi kirliliğini önlemek için çok fazla yöntem kullanılmaktadır bunun en bilindiği fabrika bacasına takılan filtredir. Bu filtreler sayesinde zararlı duman filtrede kalıyor zararlı olamayan duman ise doğaya karışıyor bu işi ise daha kötü kullananlar elbette oluyor. Filtre bakımlarını yapmayan saniyeler bütün dumanı doğaya karıştırıyor çevreyi ve insanları zehirliyor. Fabrikalara eğer daha fazla denetim gelirse bu gir oranında bir düşüşe neden olacaktır ve doğa biraz daha kirden kurtulacaktır. Bilindiği üzere fabrikası olan şehirler gelişmiştir fakat istatistikler göz ününe alınırsa fabrikası çok olan ülkeler kirli çevre olarak da ön sıralarda yer almakta. Çok fabrika bir ülke için velinimettir fakat doğası için de çok büyük tehlikedir.

Fabrikalarda Olan Yetersiz Bakım
Fabrikaların içindeki malzemeler ne kadar yeniyse verdiği zarar o kadar düşer yani fabrikadaki olan makine bakımları arttığı taktirde kirlilik oranı da düşecektir. Fabrikanın temizliği iyi yapılmalı ve devlet kontrolünde daha dikkatli bakımların olması şarttır. Filtre bakımları sanayi için çevre için önemli olan konuların başında gelmektedir eğer iyi bir filtre kontrolü yapılıyorsa o sanayide çevre kirliliği daha aza inecektir. Sanayi düzeni de çevre kirliliği için çok önemlidir bir sanayinin bütün kimyasal fabrikaları bir alanda toplanmalı ve bu toplandıkları alanda çok sık aralıklarla bakımları yapılmalı eğer yeterli bakımları yapılırsa sanayi içinde ve dışında çevre kirliliği önlenmiş insan sağlığı korunmuş olur.

Yanlış Yerlere Kurulan Sanayiler
Sanayiler belirli noktalar harici olmaması gereken yapılardır. Bir şehrin ortasına koyulan sanayi veya sanayiye yakın olsun diye yapılan evler elbette ki sağlıksızdır. Bunun gibi yapılar insan sağlını düşünmeden tamamen gelir amaçlı yapılan yerlerdir. Sadece bir fabrikanın bile verebileceği zehir çevresindeki yapılarda yaşayan insanlara kalıcı hazarlar verebil bu hasarlar hafife alınmamalıdır. Tabi ki fabrikaların olması şart fakat yapı olarak şehirlerde oturan insanlara zarar vermediği bir konumda olması herkes için en doğru olanıdır. Sağlık hiçe sayılarak yapılan yapılardan ise insanların uzak durması en doğrusu olur. Sanayilerde gerekli bakımlar yapılırsa herhangi sağlık, çevre sorunu yaşanmaz.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
20 Ağustos 2020, Perşembe
KOSGEB YURT DIŞI PAZAR DESTEĞİNDEN NASIL FAYDALANABİLİRSİNİZ?
Devamını Oku »
Image
13 Ocak 2019, Pazar
Kobiler için sosyal medyada pazarlama verileri - III
Devamını Oku »
Image
5 Mayıs 2020, Salı
2020'de Küresel Bir Durgunluğa Mı Yöneliyoruz?
Devamını Oku »