SALGIN NEDENİYLE İŞLERİ DÜŞEN İŞVEREN ÇALIŞANLARI ÜCRETSİZ İZNE GÖNDEREBİLİR Mİ?

10 Nisan 2020, Cuma Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Küresel çapta tehlike arz eden ve Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) Pandemi olarak ilan edilen korona virüsü tehlikesine karşı işverenlerin ekonomik dengelerinde daralma olduğu bir gerçektir. Birlik ve beraberlik duygusu içinde atlatılması gereken bu buhran sürecinde işverenlerin başta işçi çıkarma olmak üzere çeşitli ekonomik tedbirleri almaya çalıştığı görülmektedir.

İş hukukumuz ve birçok Yargıtay kararları incelendiğinde sözleşme feshinin son çare olarak öne çıkmakta olduğunu hatırlamak gereklidir. Yani işverenler kriz var, salgın var vb. bahanelerin ardına saklanarak bir nevi kriz / salgın fırsatçılığına soyunmamalıdırlar. İşleri, ticareti ve ekonomik dengesi bu salgından ötürü sarsılan işveren direkt işçi çıkarmadan önce mutlaka işçilerine öncelikle varsa yıllık izinlerini kullandırmalıdır. Yıllık izni olmayan ama kıdemi 6 aydan fazla olan işçisine avans yıllık izin kullandırması tavsiye edilmekle birlikte en son çare olarak da işçisinin yazılı onayını alarak ve bir tarih aralığı belirterek ücretsiz izne gönderebilir. Burada önemli olan ucu açık bir ücretsiz izin tarihi olmaması ve işçinin de bu konuda isteği olmasıdır.

Ücretsiz izne ayrılan bir işçinin maalesef ki bazı kayıpları olacaktır. Örneğin SGK primi yatmayacak, ücreti işlemeyecek ve işsizlik sigortasından da faydalanamayacaktır. Bundan ötürüdür ki işverenin tek taraflı olarak işçisine baskı ile ücretsiz izne yönlendirmesi ve zorlaması işçiye haklı nedenle fesih imkânı da tanıyabilecek ve mahkemede haklı konumda olabilecektir. İşçi için ciddi hak kaybı oluşturan bu uygulama da işverenlerin mutlaka, baskı yapmadan, durumu işçilerine sosyal diyalogla izah ederek, yapılabilecek ve alınabilecek önlemleri de sıra ile aldıktan sonra en son işçi rızasını da yazılı olarak alıp ücretsiz izin belgesi karşılığında kullandırması gerekmektedir. Ücretsiz izin belgeleri işçi özlük dosyalarında muhafaza edilmeli ve imza/onay eksiği olmamalıdır. İşçisinden böyle bir talep geldiği takdirde işverenlerin de konuyu hızlıca değerlendirip yürümekte olan işleri de aksatmadan uygun bulması gerekmektedir. Ücretsiz izin süresince herhangi bir işten çıkış işlemi yapılmayıp iş akdi askıda kalmaktadır.

Virüs salgınından işleri olumsuz etkilenen işverenler ayrıca, çalışan sayısına bakmaksızın işçileri adına Kısa Çalışma Ödeneği için de başvuru yapabilir. Bu konuyla ilgili de Alo 170 Hattı’ndan bilgi alınabilir.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
22 Temmuz 2020, Çarşamba
BAŞKA BİR İŞLETMEYİ SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Devamını Oku »
Image
25 Şubat 2020, Salı
Ürün Yerleştirme ile Ürün Entegrasyonu Arasındaki Fark Nedir?
Devamını Oku »