Kobiler ve Siber Riskler

22 Temmuz 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Dijitalleşme, uzunca bir süredir her alanda etkisini yoğun bir şekilde hissettiriyor. Covid-19 süreciyle başlayan ve artık yeni normalimiz haline gelen dijitalleşme, KOBİ‘lere de iş süreçlerini dijitale taşıma fırsatı tanıyor. Bu süreçte yaşanan en büyük sorunlardan biri de her zaman olduğu gibi siber saldırılar oluyor. Özellikle salgın döneminde artan bu riskleri önlemek için başlıca neler yapabiliriz, bunlara bir bakalım.

Sigorta yaptırmak: İnternet üzerinde çalışan herkes siber saldırı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Siber güvenlik uzmanları, sigorta yaptırmanın çok önemli olduğunu ifade ediyor. Sigorta şirketlerinin sunduğu teminatlar, işletmelerin karşı karşıya kaldığı risklere karşı koruma sağlıyor. Bu teminatlar arasında farklılıklar bulunsa da genel olarak veri ihlali, bilgi güvenliği, siber fidye hasarı gibi hasarları teminat altına alıyor.

KOBİ çalışanlarına siber güvenlik eğitimi aldırmak: İmkânı olan Kobiler, tüm çalışanlarına siber riskler ve güvenlik (Cyber risks and security) konusunda eğitimler aldırabilirler.

Yazılımları güncelleştirmek ve sürekli güncel tutmak: KOBİ‘ler, kullandıkları tüm yazılımların güncelleştirmelerini takip etmeli ve yazılımları güncel tutmalıdır.

Kurum içinde güvenlik ve gizlilik politikaları oluşturmak: Bununla ilgili bir uzman desteği alınarak bu politikalar oluşturulabilir ve çalışanlardan bu politikalara uyacağına dair bir taahhüt istenebilir. İşletmedeki dosyalara erişim kuralları belirlenip, çalışanlara farklı düzeyde yetkilendirme yapılabilir.

Güçlü şifreler kullanmak: KOBİ‘lerde sistemin siber saldırıya uğrama ihtimalini arttıran en önemli nedenlerinden biri de zayıf şifre kullanımıdır. Güçlü şifre ise en az 8 karakter olup; özel karakterler, sayılar ve büyük ve küçük harflerin birleşiminden oluşur.

İki faktörlü kimlik doğrulama sistemi kullanmak: İki faktörlü güvenlik önlemi şifreniz ve sizden başka kimsenin erişimi olmayan bir cihaz olarak nitelendirilebilir. Hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve ardından size başka bir şifre soruluyor. Bu şifre farklı şekillerde elde edilebiliyor (Nereden, nasıl elde edilebiliyor?). Bu özelliği kullandığınızda bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesi daha zorlaşıyor.

İş bilgisayarını kullanmak: KOBİ çalışanlarına, iş yeri tarafından temin edilen bilgisayarlar kullandırılmalıdır. Saldırılara karşı bilgisayarda olması gereken yazılımlar yüklenmiş olup, herhangi bir saldırıya uğrama durumunda siber korsanlar başarıya ulaşması engellenmelidir.

Şirket ağını koruyacak güvenlik duvarı ve endpoint koruma sağlayan virüs programları kullanımı: Şu sıralar ransomware çok meşhur ve siber saldırganların hedefleri arasında KOBİ‘ler de bulunuyor.. Ransomware, ulaştığı bilişim sistemleri üzerinde dosyaları erişimi engelleyerek, kullanıcılardan fidye talep eden zararlı yazılımlardır. Bu tür zararlı yazılımlar, kullanıcıların cihazlarına mail üzerinden giriş şansı yakalarlar.

KOBİ‘lerin siber saldırılardan korunmak için bu gibi temel önlemleri alması faydalı olacaktır. Bu önlemler alınmadığı takdirde işletmenizin zarar görme olasılığı yüksek olabilir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için siber güvenlik uzmanlarına danışabilir ve birlikte çalışabilirsiniz.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
22 Ocak 2020, Çarşamba
KOBİ’lerin Yeni Ortakları İşbirlikçi Robotlar Mı?
Devamını Oku »