Endüstriyel tasarım ve ürün satış ilişkisi nasıldır?

17 Haziran 2019, Pazartesi
Image
access_time Okunma Süresi : 

Endüstriyel tasarım; sanayi devriminden sonra ortaya çıkan bir kavram olmakla birlikte bir ürünün tamamen ya da kısmen renk, biçim, şekil, doku gibi insan duyularının algılayabildiği çeşitli özelliklerle süslenmesi ile ortaya çıkan görünümdür.

Endüstriyel tasarım günümüzde ürünlerin satışında rekabet aracı olarak kullanılmaktadır. Markaların müşterilerini etkileyip, ürünün satışında artış sağlamak için özgün ve en son teknoloji ile üretilmiş ekipmanlar kullanılarak tasarım yapmak, rakipleri satış konusunda geride bırakmak amacıyla kullanılıyor. Endüstri ürünlerinin satışını olumlu yönde etkileyecek etmenler arasında tasarım çok yaygın kullanılır.

Endüstriyel Tasarım Ürün Satışını Nasıl Etkiler?

Kullanım şartları, tüm özellikleri aynı olan ve aynı kalitede görünen iki ürün arasında ürünü satın alacak olan kişinin tercih yapmasını sağlayacak unsur tasarım olacaktır. Üzerinde hayal gücü kullanılarak çalışılmış, özgün ve etkileyici tasarıma sahip olan ürünün satış oranı yükselir. Bir ürünü satın alacak olan kişi önce markalar arasında tercihini yapar. Daha sonra ürünün tasarımını

Ürün Satışında Rakiplere Fark Atmak

Ticari faaliyetlerde ki ürün satışında rakiplere fark atabilmek için; rakiplere göre hareket etmek gerekir. Bir tasarım ambalajlarda, mobilyalarda, desenlerde, makine yapımında, araç yapımında ve araçlar için yapılan yedek parçalarda farklılığı temel alır. Bu yüzden yapılan tasarımlar tescillendirilmelidir. Rakiplerin yanında seçilen olabilmek için müşteri memnuniyeti kazanmak büyük önem arz eder. Müşteri öncelikle üründen memnun kalmalı ve ürünü beğenmelidir. Bir ürün satın alacak olan müşteri görünümünü, tasarımını ve işlevini beğendiği ürünü satın almaya yönelir.

Endüstriyel tasarım yapan kişilerin, dizayn edilen ürünü daha ilgi çekici hale getirebilmek için kreatif düşünmesi, hayal gücüne sınırlama getirmemesi ve iş verenin de tüm bunlara olanak sağlaması gerekir. Tasarım yönünden rakiplerinden daha ilgi çekici olan ürüne talep daha çok artacaktır. Fakat bir müşteri ürünün tasarımını beğenmiş olsa bile işlevselliğini beğenmediği, satış sonrası hizmetlerinin yeterli olmadığı bir ürünü satın almak istemeyecektir. Bu nedenle ürün tasarımının beğenilmesi kadar ürünün kendisinin beğenilmesi de önem taşır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
5 Mayıs 2020, Salı
2020'de Küresel Bir Durgunluğa Mı Yöneliyoruz?
Devamını Oku »