B2B pazarlama stratejileri - II

14 Mayıs 2019, Salı Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

5. KONUŞMA YOLUYLA İŞLETMEYE PAZARLAMA

Teknoloji yoluyla etkileşim, yüz yüze satışın yerine geçmiştir.
İşletmelerin, yüz yüze pazarlamayı düşündükleri şeyleri yeniden tanımlamaları çok önemlidir. Zira bir müşteri adayı oluşturulduktan ve beslendikten sonra, bir dizi satış ve pazarlama görüşmesiyle anlaşmayı noktalamak zorunda kalabileceğiniz bir zaman gelebilecektir.
Sözlü olmayan B2B görüşmeleri bile her gün sosyal medyada ve akıllı sohbetlere sahip web siteleri aracılığıyla oluyor.
Sonunda, potansiyel müşteriyi aktif olarak dinlemenin ve şirketinizin markasını rekabette farklılaştırmaya hazır olmanız gereken gerçek zamanlı bir yüz yüze, telefon görüşmesi veya doğrudan e-postaya sahip olmanız gerekir.

6. WEB SİTENİZİ OPTİMİZE EDİN VE 2019 SEO KURALLARINI KABUL EDİN

Zaten görsel olarak ilgi çekici, gezinmesi kolay ve açıklayıcı bilgilerle dolu ve yararlı içerikli bir web siteniz olduğunu varsayarsak bile, yeni müşteriler sizi asla bulamazsa sitenizin güzel olması çok işe yaramaz.
Yeni alıcılar araştırmalarına web üzerinden başlar. Online pazarlamanızın temeli güçlü bir SEO optimizasyonlu web sitesi olmalıdır.
Arama sonuçlarıyla alakalı olduğundan emin olmak için açılış sayfanıza dikkat edin.

2019 için diğer web sitesi optimizasyonu en iyi uygulamaları şunlardır:

• Web sitenizi responsive hale getirin,
• Bir SEO denetimini yaptırın,
• Gerçek bir kaynak olan ve değer katan yeni içerik yayınlayın,
• Sayfa hızınızın, özellikle mobil cihazlar için tüm cihazlarda optimize edildiğinden emin olun.

7. MOBİL PAZARLAMA PLATFORMLARINI KULLANMAK

Tabletler ve diğer mobil cihazlar artık her iş ortamının bir parçası olduğundan, mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak, daha güçlü bir marka bilinirliği sağladığınız ve B2B alıcılarla daha iyi iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir. Ofiste artan akıllı telefon kullanım eğilimi, hareket halindeyken bilgiye ve hizmetlere hızlı erişime ihtiyaç duyan insanlarla ilişkilendirilebilir.
Akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla mobil pazarlama, SMS pazarlama taktiklerini de uyguladığınız anlamına gelir. SMS mesajları, daha önce tercih etmiş veya önceden müşteri olan B2B müşterilerine adım atmak için 160 karakter verir. Yararlı bilgiler ve hatırlatıcılar veya rekabetin yenemeyeceği bir indirim teklifi sunduktan sonra etkileşimli bir harekete geçirme ifadesi eklediğinizden emin olun.

8. GÖRSEL İÇERİĞİN GÜCÜ

Pazarlamacıların % 32’si görsel imajların işleri için en önemli içerik biçimi olduğunu söylüyor.
B2B pazarlamacılarının % 51’i içerik pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak görsel varlık yaratmaya öncelik veriyor.

Bunun hedef kitlenizi hedefleyen öncü nesiller için bir oyun değiştirici olabilecek bir alan olduğunu artık biliyorsunuz.
Video reklamlarınızı ilgi çekici ve kısa tuttuğunuzda, daha unutulmaz bir satış alanı bırakmanın yanı sıra alıcılarla duygusal bir bağlantı kurabilirsiniz.
Görsel içeriğin gücünü B2B pazarlama stratejilerinize dâhil etmenin bir yolu, markanızın hikâyesini anlatmak veya ürün hattınızı ya da hizmetlerinizi farklılaştıran uygulamaları ve özellikleri açıklamak için görsel içeriği kullanmaktır.
Burada kritik çalışanların deneyimini ayrıntılandırabilir ve B2B ürünlerinizin nerede ve nasıl oluşturulduğunu gösterebilirsiniz. Bunu yaparken, potansiyel müşteriye yapabileceklerinizi göstermiş olursunuz.

9. ZİYARETÇİYE PAZARLAMA İLE ADAY MÜŞTERİ YARATIN

Ziyaretçiye pazarlamanın, yeni müşterileri çekmek ve bu müşterileri sadık müşterilere dönüştürmekte başarılı olduğu kanıtlanmıştır.
Niye? Çünkü alıcıların satın alma kararlarını alma şeklini destekliyor.
Alıcılarınız interneti, hizmetlerinizi veya ürünlerinizi keşfetmek ve karşılaşabilecekleri zorlukları nasıl çözebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanırlar.
B2B’in dikkatini çekmek için videolar ve bilgi içerikli pazarlama içeren bir içerik stratejisi ile nitelikli müşteri adayları oluşturun.
Potansiyel müşterilerinizi meşgul etmek ve kalıcı ilişkiler geliştirmek için e-posta pazarlamasını ve konuşma botlarını kullanın.
Mesajlaşma uygulamaları, botlar ve canlı sohbet, ziyaretçi pazarlama stratejileriyle potansiyel müşteriler oluşturmak için iyi bir yoldur.
Son olarak, dönüşüm araçlarını formlar, proje hesaplayıcıları, gerçek zamanlı teklifler ve yalnızca web sitesi ziyaretçileriyle ilgili bilgileri yakalayan değil, aynı zamanda alıcının yolculuğunu artıran kişiselleştirilmiş bir web sitesi deneyimi ekleyen CTA’lar uygulayın.

10. SOSYAL MEDYA PAZARLAMA STRATEJİSİ YARATIN

Çevrimiçi pazarlamanız sosyal medyada yer almıyorsa, pazarlama portföyünüzde önemli bir B2B satış sürücüsü eksiktir.
B2B pazarları karmaşık ve çok yönlü olabilir.
Anket katılımcılarından yeni bir satın alma kararını etkileyen pazarlama kanallarını adlandırmaları istendiğinde, yalnızca endüstri analistleri ve web araması sosyal medyadan daha üst sıralarda yer aldı. Başka bir deyişle, sosyal medyanın B2B satışlarına doğrudan etki ettiğini söylemek güvenlidir.
Odaklanmak için bir sosyal medya kampanyası seçmek zorunda kalsaydınız, Facebook Linkedin ile B2B karar vermede en yüksek sırada yer alıyordu.

Her işletme ve satış elemanı iyi yapılandırılmış bir LinkedIn profiline sahip olmalıdır.

Şirketiniz proje düzeyinde hizmetler sunuyorsa, ekibinizin Instagram veya Twitter’da resim veya video yayınlaması, potansiyel müşterileri bilgilendirmenin ve rekabetten sıyrılmanın bir yoludur.

11. PİTCH FIRSATI OLARAK WEB SEMİNERLERİ

B2B pazarları, kolayca bulunabilen ve kolayca sindirilebilecek şekillerde bilgi kullanılabilirliğine dayanmaktadır.

Web seminerleri, ilgilenen müşterileri dönüştürme yetkisine sahiptir ve son bir satın alma kararını motive edebilir.
Web seminerleri, potansiyel alıcılara, ürünlerinizin, diğer şirketlere kıyasla iş için doğru ürünler olduğunu göstermenin etkili bir yoludur.
Web seminerleri bir saha fırsatıdır.
Şirketinize müşterinin can alıcı noktalarına odaklanma şansı verir ve çözümünüzün onlara nasıl fayda sağlayacağını açıkça gösterir.
Başarılı B2B dönüşümleri için farklı pazarlama stratejileri seçmek, hangi kombinasyonların en iyi sonucu verdiğini test etmenin ve yatırımlarınızda daha yüksek getiri sağlamanın bir yoludur. Çevrimiçi pazarlama konusunda yardıma mı ihtiyacınız var?
Bir uzmana danışmayı düşünün.

Kaynak: HubSpot

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
29 Temmuz 2020, Çarşamba
ÜRETİCİ-TÜKETİCİ ARASINDAKİ GELENEKSEL DAĞITIM KANALI MODELİNE ALTERNATİF OLARAK ÜRETİCİDEN-TÜKETİCİYE (D2C) MODELİ
Devamını Oku »