2020'de Küresel Bir Durgunluğa Mı Yöneliyoruz?

5 Mayıs 2020, Salı Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Dünyanın dört bir yanındaki ekonomiler acı çekiyor ve uzmanlar durumun düzelmemesi durumunda önümüzdeki yıl küresel bir durgunluğa doğru gidebileceğimize inanıyorlar. MM International mevcut senaryo hakkında bir fikir sunuyor.

“Komşunuz işini kaybettiğinde bir durgunluk; Kendinizinkini kaybettiğinizde bir depresyon var.” diyor Harry S. Truman. Sektör uzmanları kırmızı bayrağı kaldırıyor ve 2020’de yaklaşmakta olan bir durgunluk dünyasının uyarısını yapıyor. Birleşmiş Milletler ‘in ticaret ve kalkınma organı UNCTAD tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2020’de durgunluk artık açık ve mevcut bir tehlike. İşaretlerin ticaret gerilimleri, döviz hareketleri, kurumsal borç, anlaşmasız Brexit ve ters verim eğrileri etrafında görülebileceğini de ekliyor. Rapor ayrıca, küresel büyümenin 2018’e kıyasla %3 2019’da ise %2,3’e düşeceğini öngörüyor.

Bir Sonraki Büyük Buhran
Son büyük küresel durgunluk 2000’li yılların sonlarında ve 2010’ların başında görülmüştür. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Büyük Buhrandan bu yana en ağır ekonomik ve finansal erime olduğu iddia edildi ve şimdi başka bir para birimine doğru ilerliyoruz.
Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü‘nün 4Ç 2018, 1Ç 2019 ve 2Ç 2019 için istatistikleri hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomiler için düşük performans gösteren ekonomileri işaret etmektedir.

Dikkat Edilecek Ülkeler
Forbes dergisinin bir raporunda, 2020’de resesyona girme kenarında olan birkaç ülke listelendi. İlk üç ülke İngiltere, Almanya ve İtalya’yı içeriyordu.
İngiltere: Bitmeyen Brexit draması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden nasıl çıkacağı belirsizliği 2019’un ikinci çeyreğinde ekonomisini olumsuz etkiledi. Önümüzdeki günlerde, İngiltere AB’yi anlaşma olmadan terk etmeyi seçerse, ülkenin durgunluğa bakacağı pek çok olasılık var.
Almanya: Almanya, Avrupa Birliği’ndeki en büyük ekonomilerden biridir ve ülke altı yıldan uzun bir süredir ilk resesyonuna doğru yönelebilir. Ülke, ABD ve Çin arasındaki artan ticaret savaşı nedeniyle dokuz yıl içinde sanayi üretiminde yıllık en büyük düşüşünü kaydetti.
İtalya: İtalya AB’deki bir diğer büyük ekonomi fakat 2018’in ikinci yarısından bu yana GSYH’sinde sürekli bir düşüşe tanık oldu ve bugüne kadar ilerleme kaydedilmedi.

Genel küresel senaryoya baktığımızda endişe verici bir durum ile karşılaşıyoruz ve dünyadaki liderlerin olası bir küresel durgunluğun etkisini azaltmak için gerekli önlemleri ve politikaları alma zamanı geldiğini görüyoruz.

Kaynak: https://www.maschinenmarkt.international/ - Are we heading towards a global recession in 2020 - Ahlam Rais

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Pazarlama stratejisinin üç temel amacı nedir?
Devamını Oku »
Image
13 Ocak 2019, Pazar
Kobiler için sosyal medyada pazarlama verileri - IV
Devamını Oku »