Yatırım Fonları Nasıl Kurulur ?

15 Ocak 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Kişilerden edinilen fonlar karşılığı, hisse senedi gibi sermaye piyasası araçlarından ve altın ile buna benzer diğer kıymetli madenlerden oluşan portföyler yatırım fonu adı altında yönetilir. Yatırımcıların her biri fonun içerisinde yer alan tüm varlıkların bir kısmını kapsayan katılma payını satın alarak yatırım fonuna yarar sağlamaktadır.

Yatırım Fonlarının Temel İlkeleri Nelerdir?

Riskin Dağıtılması: Yatırımcıya bu ilke sayesinde yatırım fonlarını kendi imkanları doğrultusunda göze alamayacağı seviyede riski dağıtma imkânı sağlar.

Profesyonel Yönetim: Menkul kıymet piyasaları, piyasalarda oluşan gelişmeleri yakından takip etmek zorundadırlar. Piyasalarda meydana gelen hareketlerin ne anlama geldiğini daimî bir şekilde takip eden profesyoneller tarafından alım satım gibi gerekli işlemler gerçekleştirilir.

Menkul Kıymet Portföyü İşletme: Yatırım fonlarının temel amaçları ve ekonomi fonksiyonları menkul kıymet alıp satmak ve alım satımlardan oluşan kar ve faizlerden gelir sağlamaktır.

İnançlı Mülkiyet: Yatırımcılar yatırım fonu ile ilgili tüm işlemleri yapma yetkilerini kurucuya verirler. Kurucu, yatırım fonunu yatırımcıların haklarını koruyarak yönetmek zorundadır.

Mal Varlığının Korunması: Yatırım fonu tüzel kişilik değildir ve bununla birlikte yatırım fonunun mal varlığı yatırımcıdan ayrıdır. Sermaye Piyasası Kanunu’na göre, yatırım fonu mal varlığı teminat gösterilemez, haczedilemez. Fonun mal varlığı kanunlarca güvence altına alınmıştır.

Yatırım Fonunda Bulunan Kıymetlerin Alım Satımından Kazanılan Kazanç
Yatırım fonunun içinde yer alan menkul kıymetlerin değeri artabilir. Yatırımcı, değeri artan bu menkul kıymeti satarsa sermaye kazancı elde eder. Yatırımcı kazandığı bu kazancı yatırımının yer aldığı fon portföy değerine yansıtır.

Yatırım Fonunda Bulunan Menkul Kıymetlerin Değerlerinin Yükselmesinden Kazanılan Kazanç
Eğer yatırımcı, fiyatı yükselen menkul kıymeti satmıyor elinde tutuyorsa bu yolla katılma paylarının değerini arttırmaktadır. Bu şekilde yatırımcılar katılma paylarını sattıklarında, yatırım fonlarının değerinin o ana kadar artışından paylarını alırlar.

Yatırım Fonları KOBİ’lere Ne Sağlar?
Yatırım Fonları sayesinde KOBİ’ler her şeyden önce risklerini dağıtmış olurlar. Yatırımcılar menkul kıymet borsalarından, şirketlerden hisse senedi alarak yatırımlarını değerlendirirler. Yine de menkul kıymetlere yatırım yapmak kesinlikle uzmanlık gerektirmektedir. Buna ek olarak yatırımcının bireysel birikimleri gereken büyüklüğe ulaşamadığından, bunlarla oluşturulan portföylerde gereken risk dağılımları yapılamayabilir. Söz konusu risk anapara açısından olabileceği gibi, yatırımların getirisi açısından da risk teşkil edebilir. Bu sebeplerle sermaye piyasasında yatırım kuruluşları yatırım fonları oluşturmaktadır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kurum kazancının tespitinde indirimden yararlanılabilecek kalemler - I
Devamını Oku »
Image
14 Kasım 2019, Perşembe
Bulut, Olağanüstü Durum Kurtarmanın Anahtarıdır
Devamını Oku »