Sektör Analizi Nedir?

12 Mart 2020, Perşembe Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Analiz incelemesinde ekonominin incelenmesinin ardından sektör analizi yapılır. Sektör analizinde sektörün ne kadar kâr getireceği ve sektörün geleceği araştırılır. Halkın istekleri, sanayi-ticari faaliyetler, yönetim politikaları gibi etkenler sektörleri önemli ölçüde etkilemektedir. Sektörün büyüyüp güçlenmesinde ekonominin de önemli payı vardır. Sektör karlı ve geleceği de parlak olduğu takdirde bu sektörde yer alan şirketler büyük başarılar elde edebilir. Fakat nadiren de olsa bu durumun tam tersi sonuç da çıkabilmektedir. Sektör analizi yapıldıktan sonraki aşama sektörde bulunan şirketleri inceleyen bir şirket analizi yapmaktır.

Sektör Analizi Nasıl Yapılır?
Bu analizde ulaşılmak istenen sonuç sektör taraması yapılarak hangi sektör ya da sektörlerin şirketlere yarar sağlayacağını tespit etmektir. Sektör analizini yaparken bazı kriterler baz alınır. Bunlar; kanun düzenlemesi, endüstrinin yapısı, rekabet şartları, kâr tahmini, arz-talep durumu, teknoloji, hammadde bulunabilirliği ve elde edilmesidir.

Kanun Düzenlemesi
Yapılacak türlü kanuni düzenleme sektörün önünde pürüz teşkil edebilir. Bunun tam tersi olduğu durumlar da olabilir. Bundan dolayı sektör analizi yapılırken, kanun düzenlemesinin sektörlere olan etkisini incelemek sektör analizi yapmak isteyen şirketler için oldukça önemlidir.

Endüstrinin Yapısı
Tüm endüstrilerin altyapısını ifade eden yapıları mevcuttur. Endüstriyel yapılar zaman geçtikte değişime uğrayabilir. Endüstrinin yapısını muhafaza ederek gelişmesinde rol alan sektörler yaşam sürelerini uzatarak şirketler için seçenek haline gelirler. Bu sektörlerin dayanıklılığını ve ileri dönemlerdeki durumunu gözlemlemek gerekir.

Rekabet Şartları
Sektörlerde her durumda rekabet vardır. Onlar tıpkı şirketler gibi rekabet durumundadırlar. Rekabeti bırakmayıp şartlara uyum sağlayabilen sektörler şirketlerin tercihi olurlar.

Kâr Tahmini
Her sektörün ayrı ayrı şirketler için sundukları kâr tahmini vardır. Bazı sektör veya sektörler oldukça yüksek kâr getirirken bazı sektörler ise düşük kâr getirebilmektedir. Şirketler eğer yüksek kâr getiren sektörleri tercih ederlerse büyümeye ve gelişmeye başlarlar. Bu yüzden yüksek kâr getiren sektörü bulup seçmek her şirket için önemlidir.

Arz-Talep Durumu
Sektörlere olan arz-talep durumu zamanla değişebilir. Halkın taleplerini iyi ve doğru biçimde analiz etmek gerekir. Ekonomik koşulların taleplerde etkisi çok fazladır. Bu yüzden ekonomik koşulların taleplerde hangi yönde değişmeler yaşayacağı doğru tahmin edilmek zorundadır. Arz taleple uyumlu olarak ilerlemek zorundadır. Talebi karşılaması gerekir. Bu durumda arz-talep durumu sektör analizinde önemli hale gelmektedir.

Teknoloji
Her geçen zaman biraz daha ilerleme kaydeden teknoloji yeni sektörleri oluşturmakta, bu durum teknolojinin piyasada önemli bir dilime sahip olmasını sağlamaktadır. Teknolojiye ayak uydurmayan şirketler ise sürekli düşüş yaşamaktadır. Bu yüzden gelişen teknolojiyi takip ona ayak uydurmak önemlidir.

Hammadde Bulunabilirliği ve Elde Edilmesi
Sektörlerin ayakta kalabilmesi için hammaddeye gereksinimleri vardır. Bu yüzden hammaddenin bulunabilir ve elde edilebilir durumda olması gerekir. Bulunabilirliği ve elde edilebilirliği az olan hammaddeler sektörlerin zarar görmesine neden olmaktadır, bu durum sektörlerin yaşamlarını tüketmesine de neden olur.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Temmuz 2018, Cuma
İşletmenizi Siber Suçlardan Korumanın Dört Yolu
Devamını Oku »