KOBİ’lerin Yeni Ortakları İşbirlikçi Robotlar Mı?

22 Ocak 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Robot insan iş birliği (HRC), insanların ve makinelerin, bireysel çalışma alanları arasında herhangi bir engel olmaksızın, aynı iş akışında birbirleriyle çalıştığı ve etkileşime girdiği tüm süreçleri ifade eder. Bu nedenle insanlar ve HRC robotları, koruyucu ekipmanı ayırmayı gerektirmeyen tek bir çalışma alanını paylaşırlar.

Üretimde İşbirlikçi Robotların KOBİ’ler Tarafından Kullanımı
İlk olarak, insan-robot etkileşiminin avantajları ayrıntılı olarak incelenmelidir. Şirketler üretimde işbirlikçi robotların kullanımından yararlanabilir:

  • Çok çeşitli üretim alanlarında maksimum esneklik sağlanabilir,
  • Bileşenle ilgili yatırımlara ihtiyaç duymadan herhangi bir zamanda çoğaltılabilen süreçlerin profesyonel olarak yürütülebilir,
  • Akıllı sensör teknolojisi, uzun vadede bitki karmaşıklığını artırabilir,
  • Azaltılmış kesinti ve işbirlikçi robotun daha yüksek yük kapasitesi nedeniyle daha yüksek verimlilik sağlanabilir,
  • Yaralanmalardan kaçınarak potansiyel tehlikelerin azaltılması sağlanabilir,
  • Üretimde çalışanlar üzerindeki gerilimin azaltılması sağlanabilir. Daha önce otomatikleştirmenin imkânsız olduğu süreç adımları artık tutucular ve HRC robotları tarafından ele alınabilir.Şirketlerin insan-robot iş birliğinin avantajlarından yararlanabilmesi için birtakım gereksinimlerin karşılanması gerekir. Ancak, tek başına işbirlikçi bir robot ya da tutucuların kullanımı kiranın sadece yarısıdır.

KOBİ’lerin Robotlarla İş Birliği Yapması İçin Önemli Önkoşullar
İşbirlikçi bir robotun üretken bir ortamda kullanılması için farklı ön koşullar ve standartlar yerine getirilmelidir. Sonuçta, işbirlikçi bir robot, geniş bir üretim alanı yelpazesinde insanlarla doğrudan çalışmalı ve onlara hiçbir şekilde zarar vermemelidir. Bir yandan, bu, insan robot etkileşimi için uygun ve yeterince boyutlandırılmış güvenlik sistemi olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, üretim türü ilk etapta bir insan-robot iş birliği kullanımı için uygun olmalıdır. Bu, örneğin, insan üretiminin parçaları sadece zorlukla veya ergonomik olmayan pozisyonlarda gerçekleştirilebildiğinde olabilir. Böyle bir durum, bir tutucu ile donatılmış işbirlikçi bir robot tarafından ele alınabilir veya bu adımlarda insan operatörünü destekleyebilir.

HRC Robotları, KOBİ’ler İçin Kârlı Mı?
Farklı sektörlerde insan-robot iş birliğinin kullanımı konusunda herhangi bir kısıtlama veya sınırlama yoktur. Sonuçta, HRC robot tasarlanmış ve farklı boyutlarda ve farklı fonksiyonları ile dağıtılabilir. İnce parça segmentinde, araç yapımında veya Endüstriyel imalatta yarı otomatik üretime kadar küçük kıskaçlardan başlayarak, birçok sistem uygulanabilir ve bazı kısımlarda zaten bulunmaktadır.
Birçok şirket için daha önemli olan soru, bir insan-robot iş birliğinin gerçekte ne kadar karlı olduğudur. Bu genellikle ekonomik hesaplamalar meselesidir. İnsan-robot iş birliği, örneğin, farklı üretim süreçlerinde çalışanların yerini alabilir veya üretim adımlarını basitleştirebilir ve böylece doğrudan maliyetlerden tasarruf edebilir. Sadece fiziksel zorlanma altındaki insanlar tarafından gerçekleştirilebilen istenmeyen görevleri varsayarak, işbirlikçi bir robot, bu nedenle hastalık izninin ve ilgili üretim kesintilerinin veya fazla mesainin neden olduğu ikincil maliyetlerden tasarruf sağlar. Buna ek olarak, kapsamlı ve karmaşık bir insan-robot iş birliği sistemi, daha yüksek çıktı, daha iyi iş akışı ve daha yüksek üretim çıkışı ile sonuçlanan tüm üretim sürecini de düzene sokabilir. İnsan-robot etkileşimi bir üretim sürecine ne kadar iyi entegre edilebilirse, bu süreç o denli ekonomik olur.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
14 Mayıs 2020, Perşembe
ŞİRKETİMİZ İÇİN EN KRİTİK 9 AY! – BÖLÜM 2
Devamını Oku »
Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kobileri ödemekle yükümlü olduğu vergiler nelerdir? I
Devamını Oku »