ERP Sistemi Seçerken Akılda Tutulması Gerekenler

22 Ocak 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

ERP sistemi seçmek söz konusu olduğunda, standart bir çözüm yoktur. Sistem, ilgili şirket için uygun olmalı ve KOBİ’nin iş stratejisini temsil edebilmelidir. Bu, KOBİ’lerin ihtiyaçlarının önceden farkında olmaları ve daha sonra açıkça iletişim kurmaları için daha önemli hale getirir. Genellikle, yeni bir ERP sistemini tanımak ve profesyonel olarak kullanıyor olmak çok fazla zaman ve çaba gerektirdiğinden seçilen sistem mümkünse en azından önümüzdeki 10 yıl için kullanılabilir olmalıdır.
Dünyaca ünlü bir yazılım devi (Abas Software), ERP seçiminde aranacak beş kriteri şu şekilde belirlemiş;

ERP Sistemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler
Kriter 1 - Şirketteki Süreçleri Destekleyin: Otomotiv endüstrisindeki bir tedarikçi muhtemelen bir endüstriyel mutfak üreticisinden farklı sistem gereksinimlerine sahiptir. Burada, buna göre bireysel gereksinimlere uygun kurumsal kaynak planlama sisteminin sağlanmasına özen gösterilmelidir. İdeal olarak, endüstride referans olarak kullanılabilecek diğer şirketlerin deneyimleri de baz alınmalıdır.
Kriter 2 - İşlevsel Olmayan Seçim Kriterlerinin Yerine Getirilmesi: ERP yazılımları, sistemin mevcut BT ortamına entegre edilmesini sağlayan ara yüzleri içermelidir. Uyum gerekliliklerinin yerine getirilmesi ve yazılımın güncel ilerlemesi de yazılım seçiminde dikkate alınmalıdır. Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemine sadece ilerleyen dijitalleşme ve otomasyon derecesi açısından değil, aynı zamanda veri hareketliliği bağlamında da geleceğe yönelik olmalıdır.
Kriter 3 - Ölçeklenebilirlik, Esneklik Ve Uluslararasılaşma: Kurumsal kaynak planlama sistemi (ERP sistemi) iş ile büyümek gerekir. Sistem ayrıca şirketin faaliyetlerine, yeniden yapılandırılmasına ve süreçlerdeki değişikliklere uyum sağlayabilmelidir. Bir şirket gelecekte yurt dışında başka İştirakler kurmayı bekliyorsa, vergi hukuku ve muhasebe gibi konular Dil Paketleri kadar önemlidir.
Kriter 4 - Sağlayıcının Endüstri Uzmanlığı: Bir ERP sistemi sağlayıcı seçeneklerimiz arasına girdikten sonra, önceki endüstri deneyimi gözden geçirilmelidir. Bu, kullanıcı raporları veya mevcut müşterilerin doğrudan soruları ile sağlanabilir.
Kriter 5 - Maliyetlerin Planlanması Ve Maliyetlerin Takibi: ERP sistemlerinin başlangıç maliyetlerine ek olarak, lisansa bağlı olarak değişebilen uzun vadeli işletme maliyetleri de fiyatlamaya dahil edilmelidir. Örneğin, modüler çözümler yenilenirse, bu fiyat üzerinde bir etkiye sahip olacaktır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
30 Mart 2020, Pazartesi
KOBİ’ler ve Çalışanları İçin Evde İş Dışında Kalan Süreyi Katma Değere Dönüştürecek Ücretsiz Etkinlik Tavsiyeleri
Devamını Oku »
Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kobiler için vergi kaçakçılığı suçundan kaçınma rehberi - I
Devamını Oku »