ERP Sistemi KOBİ’ler Tarafından Nasıl Uygulanır?

22 Ocak 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

KOBİ’ler, iş başarısı için ERP (kurumsal kaynak planlama) sistemine hazırlık ve girişin öneminin farkında olmalıdır. Aşağıda 7 adımdan oluşan ERP’ye giriş dersi niteliğindeki faz modeli ve seçtiğiniz ERP yazılımının kullanım kılavuzunu okuyarak ERP sistemini nasıl uygulayabileceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yazılım kullanım kılavuzu, önce zaman ve maliyet planını da içeren kurumsal kaynak planlaması (ERP) için bireysel hedeflere dayalı bir plan hazırlamanızı önerir. İstenen sistem çözümü, ancak bu aşamadan sonra adım adım tanıtılabilir. Bu, her zaman gerçek bir ERP operasyonunuzun açıkça ayırt edilebilir adımlarla ilerlemesini sağlar.

KOBİ’ler İçin 7 Adımda ERP Sistemi Kullanmanın Püf Noktaları
Adım 1 - Özellikler: Spesifikasyonlar, bireysel bölümlerin ihtiyaç ve isteklerini kısaca yansıtır ve bunlar tarafından ayrı ayrı derlenir.
Adım 2 - Gereksinimler: Bölüm temsilcileri ile birlikte, sağlayıcı atölyelerde spesifikasyonlarını ne ölçüde uygulanabileceğini açıklar. Gereksinimler bu şekilde belirtilir.
Adım 3 - Bir Test Sisteminin Kurulumu: Çalışanlar, bir test sistemi kullanarak kurumsal kaynak planlaması (ERP) ile tanışabilirler. Zaten var olan şirket test verilerinin kullanılması tavsiye edilir.
Adım 4 - ERP sisteminin Kurulumu: ERP sistemi kuruldu ve şirketin ihtiyaçlarına uyarlandı. Şartnamelere göre belirlenen kararlar şimdi uygulanmaktadır.
Adım 5 - Uygulama İçin Veri Hazırlama: Ana Veriler ve Eski sistemdeki diğer veriler, kurumsal kaynak planlama sistemi için hazırlanır ve bu arada temizlenir.
Adım 6 - Eğitim Ve Dokümantasyon: Şirket kullanıcıları, mümkün olan en iyi know-how’dan yararlanabilmeleri için kapsamlı eğitim almalıdır. Bu kullanıcıları kendi belgelerini oluşturmak için motive etmeniz önerilir.
Adım 7 - Veri Alma: 5. adımda hazırlanan ve temizlenen veriler yeni sisteme aktarılır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Kurum kazancının tespitinde indirimden muaf kalemler - I
Devamını Oku »
Image
2 Aralık 2019, Pazartesi
İmalat Sanayinde Seçilmiş 8 Alt Sektöre Ait Kaynak Verimliliği Rehberleri Yayınlandı
Devamını Oku »
Image
20 Mart 2020, Cuma
Reklamcılıkta İhtiyaç ve İstek Arasındaki Fark
Devamını Oku »