Ekonomide Nakit Dönüştürme Oranı Nedir?

5 Mayıs 2020, Salı Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Nakit dönüşüm oranı, şirketin sahiplerinin üretim süreci ile elde edilen gelir miktarının bu işlemle ilgili masraflar göz önüne alındığında yeterli olup olmadığını anlamasına yardımcı olan bir finansal yönetim aracı türüdür. Orana ulaşmanın temel bir formülü, operasyon gayretinden kaynaklanan toplam nakit akışının belirlenmesini ve satışlardan elde edilen nakit akışının, bu satışlara yol açan malların imalatının bir kısmında meydana gelen giderlerle ilişkilendirilmesini içerir. Beklenti, şirketin tüm net giderleri karşılayacak yeterli gelir elde etmesi ve vergi gibi yükümlülükleri yerine getirmek ve iş için net bir kâr göndermek için hala yeterli kalmış olmasıdır.

Nakit dönüşüm oranını belirlemek için ilk adım, belirli bir süre boyunca satışlardan elde edilen nakit akışını belirlemektir.

Bu rakam doğrulandıktan sonra, üretim maliyetlerini toplamak gereklidir. Buna fabrika tesisinin bakımı ve imalat sürecinde kullanılan ekipmanın çalıştırılması masrafları da dahildir. Bu maliyetler nakit akışından düşülür ve daha sonra EBITA olarak da bilinen faiz vergisi ve amortisman öncesi kazanç tutarına bölünen bir rakam bırakılır.

Nakit dönüşüm oranının hesaplanmasının faydalarından biri, işletme sahiplerinin tüm yükümlülükleri yerine getirdikten sonra net kârın ne kadarının kaldığını belirleyebilmesidir.

İdeal olarak, oran, işletmenin faaliyeti sürdürmeyi haklı kılmak için ve muhtemelen işi kademeli olarak genişletmeye yardımcı olmak için yeterli bir kar seviyesinde faaliyet gösterdiğini gösterecektir. Nakit dönüşüm oranı biraz düşük olduğunda, bu durum, üretim sürecindeki atıkları ortadan kaldırarak ve daha büyük bir pazar payı elde etmek ve satışları artırmak için tasarlanan faaliyetlerde bulunmak için çalışmaya devam etmek için bazı değişikliklerin yapılması gerektiğinin bir göstergesidir.

Bir nakit dönüşüm oranının belirlenme süreci, belirli bir işletme operasyonuna ilgi duymak isteyen yatırımcılar için de önemlidir. Nakit akışıyla ilgili bilgiler muhasebe kitaplarında gösterilen satışlarla aynı çizgide görünmüyorsa, bu, bir çeşit yaratıcı muhasebe yapıldığının işareti olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, oran, gerekçelendirilmesi zor olan usulsüzlükleri gösteriyorsa, yatırımcı anlaşmadan devam etmeli ve doğada çelişmeyen verilerle desteklenen bir fırsat aramalıdır.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Kasım 2019, Çarşamba
İşletmeler İçin Ticari Sigorta Nedir: Bilmeniz Gereken Her Şey
Devamını Oku »
Image
22 Ocak 2020, Çarşamba
KOBİ’lerin Yeni Ortakları İşbirlikçi Robotlar Mı?
Devamını Oku »
Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Pazarlama stratejisinin üç temel amacı nedir?
Devamını Oku »