BÜYÜK İŞLETMELERLE SÖZLEŞME YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

11 Kasım 2020, Çarşamba Makaleler
Image
access_time Okunma Süresi : 

Bir KOBİ olarak büyük işletmelere ürün veya hizmet sunma arifesinde ve ilk kez büyük bir işletme ile yapılacak sözleşmenin tarafı konumundaysanız; büyük bir heyecan içindesiniz demektir. Bu süreçten kazançlı çıkmanız için dikkat edilmesi gereken bazı ipuçlarını aşağıdaki paragraflarda göreceksiniz. Bu noktalara dikkat ederek hazırlıklı ve dikkatli olmanın yanı sıra profesyonel bir yaklaşım sergilemeniz gerekir. Ancak unutmamanız gerekir ki her alışveriş sözleşmesi bir kazan-kazan ilişkisidir; yani her iki tarafın da kazanması gereken bir ilişkidir.

1. Ön bilgi sahibi olmak: Sözleşme imzalamadan önce yeterli düzeyde bilgi toplamak gerekir. Pazarın durumu, mevcut fiyat düzeyleri, fiyatları etkileyebilecek yasal, teknolojik veya başka bir değişimin ortaya çıkma olasılığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylece daha gerçekçi fiyat ve sözleşme koşulları belirlemeniz ve bu koşulları daha iyi savunmanız mümkün olur. Sözleşme yapacağınız büyük işletme hakkında işletmenin web sitesinden veya Google ve LinkedIn benzeri sitelerden bilgi toplayabilirsiniz. ‘Online forumlarda işletme ile ilgili olumsuz görüşler ifade edilmiş mi?’, ‘Bu konuda kendinizi korumak için tedbir almanız gerekiyor mu?’, ‘İşletme daha önce aynı ürün veya hizmet için tedarik yapmış mı?’, ‘Hangi koşullarda yapmış?’, ‘Bu ürün ve hizmetle ilgili rakip fiyatları ne düzeyde?’ gibi sorulara cevap aramalısınız.

2. Ne istediğinizi önceden bilmek: Aşağıdaki soruların cevapları üzerinde düşünmek faydalı olacaktır.
a. ‘Sizin için en uygun fiyat düzeyi nedir?’, ‘Kabul edilebilir kârlılık için razı olabileceğiniz en düşük fiyat nedir?’, ‘Hangi fiyat düzeyi sizi sözleşme yapmaktan caydırır?’.
b. ‘Satacağınız ürün/hizmet için fikri mülkiyet (Marka, patent vb.) hakkı söz konusu ise bu hakkı ne şekilde kullandıracaksınız?’, ‘Ne kadar süreyle lisans verebileceksiniz?’.

3. Müşterinin satın alma süreçlerini tanımak: Satın alma sürecinin hangi onay aşamalarından geçtiğini ve bu aşamalardaki muhataplarınızı bilmenizde fayda vardır. Görüştüğünüz kişi, onay yetkilisi değilse; yetkilileri ikna etmesini sağlayacak bilgileri ona aktarmalı ve güvenilir bir tedarikçi olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bazı durumlarda sürekli “Hayır” diyen bir muhatapla zaman kaybetmemek için yetkili kişiyle görüşme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu talebi nezaket kuralları içerisinde yapmak gerekir.

4. Sözleşmenin tüm detaylarına hâkim olmak: Genellikle büyük işletmelerin hukuk danışmanları tarafından hazırlanmış ve tüm koşulları işletmenin çıkarlarını gözeten, standart sözleşmeleri vardır. Bu durum, sözleşme koşullarında değişiklik isteyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Koşulları dikkatli okumalı ve uygulamada sizi sıkıntıya düşürecek talepler üzerinde görüşerek uygun çözümler bulmalısınız. Bu aşamada sizin de bir hukukçu görüşüne başvurmanız faydalı olacaktır. Müzakerede sadece fiyata değil diğer koşullara da odaklanmak gerekir.

5. Doğru iletişim kurmak: Sözleşme aşaması, müşteri ilişkisinin başlangıç noktasıdır. Sözleşme sonrasında iletişim içinde olacağınız kişilerle sözleşme sürecinde de teması kaybetmemelisiniz. Bu kişilerle kuracağınız düzgün iletişim, uygulama aşamasının pürüzsüz olmasına katkı sağlayacaktır.

6. Gerektiğinde süreci terk etmek: Size tüm kaynaklarınızı eritecek bir teklif üzerinde ısrar ediliyorsa, bu teklifi reddetmek daha uygun olacaktır. “Olmazsa olmaz” koşullarınızı önceden belirlemeli ve bu koşulları sağlamayan tekliflere “Hayır” diyebilmelisiniz.

Yazar: Guru Akademi Araştırma Ekibi

Diğer makaleler

Image
13 Nisan 2019, Cumartesi
Büyümeye ve başarılı olmaya devam etmenin 8 yolu
Devamını Oku »