background

Eğitim Duyuruları

5 Mayıs 2020, Salı

TÜBİTAK-Fransa Dışişleri Bakanlığı Bosphorus Programı Çağrısı Açıldı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Fransa Dışişleri Bakanlığı arasında mevcut İş birliği Protokolü çerçevesinde, Bosphorus Programı altında ortak araştırma projeleri desteklenecektir.Ortak araştırma projesi önermek isteyen Türkiye’deki bilim insanlarının, projeyi birlikte gerçekleştirecekleri Fransa’daki araştırma kuruluşlarında çalışan araştırmacı(lar) ile “proje ortağı” olarak anlaşmaları gerekmektedir. Tek taraflı proje başvuruları kabul edilmemektedir.Söz konusu çağrı tüm alanlara açık olacaktır ancak aşağıda yer alan tematik alanlardan gelen projelere öncelik verilecektir.Ana Alanlar: 1. Sağlık; 2. Makina-İmalat; 3. Otomotiv, 4.Tarım1. Sağlık -Alt Alanlar:

 1. İlaç: Yenilikçi/Referans İlaçlar; Kontrollü/Hedefe Yönelik İlaç Taşıyıcı Sistemler
 2. Biyokimya, genetik ve moleküler biyoloji: Kanser Araştırmaları; Hücre Biyolojisi
 3. Sağlıkta Dijital Teknolojiler: E-Sağlık uygulamaları; Sağlıkta Büyük Veri ve Veri Analizi, Sağlıkta Yapay Zekâ Uygulamaları
 4. Biyomedikal Ekipman Teknolojileri: Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tabanlı Tıbbi Cihazlar2. Makina İmalat- Alt Alanlar:

 1. Robotik ve Mekatronik
 2. Fabrika Otomasyon Teknolojileri
 3. Eklemeli İmalat Teknolojileri3. Otomotiv-Alt Alanlar:

 1. Otomotiv Sektöründe Gömülü Sistemler
 2. Otomotiv Sektöründe Hafifleştirmeye Yönelik Malzeme Teknolojileri4. Tarım-Alt Alanlar:

 1. Tarımda Dijital Teknolojiler
 2. Tarla ve Bahçe Bitkileri
 3. Su Ekonomisi-Permakültür (Kalıcı Tarım)
 4. Hayvan Besleme, Hayvan Yetiştirme ve Yetiştirme Hastalıkları (veterinerlik hariç)Son Başvuru Tarihi: 11 Haziran 2020, 17:30.
Başarılı bulunan projelerde yer alan Türkiye’deki araştırma ekibi için TÜBİTAK tarafından proje süresi boyunca maksimum 720.000 TL araştırma desteği verilecektir. Maksimum proje süresi 24 ay olabilmektedir.
Detaylı bilgi için tıklayınız.